Arapça öğretiminde metindilbilim ölçütleri ışığında metin incelemesi Sa'dallah Vennûs'un tiyatro eserleri üzerinde bir uygulama
A practise on the theatre workarts of Sa'dallah Vennûs text studying in the light of standarts of textlinguistics in teaching of Arabic language
- Tez No: 381533
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN CEVİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Arapça metinler açısından metindilbilim ölçütleri ile metin incelemesini ele alan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmada metindilbilim ölçütlerinin uygulanacağı metinler olarak tiyatro yazarı Sa'dallah Vennûs'un eserleri örnek alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünü oluşturan“Giriş”bölümünde, problem durumu, araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları, sayıltıları ve tanımlar başlıklarına değinilmiştir. Ayrıca Sa'dallah Vennûs hakkında bilgi verilmiş, Arap tiyatrosu ile genel olarak tiyatro konuları ele alınmış ve dil eğitiminde tiyatronun öneminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde“Yöntem”başlığı altında araştırma modeli, evren ve örneklem, verilerin toplanması ve verilerin analizi aşamaları hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra, metindilbilim konusuna değinilmiş, ardından metindilbilimsel ilkeler Sa'dallah Vennûs'un tiyatro eserlerinden seçilmiş örnek metinler üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın son bölümü olan“Sonuç ve Öneriler”bölümünde ise, çalışma sürecinde edinilen deneyimler ve elde edilen bulgular ışığında varılan sonuçlar ortaya konmuş, bu bağlamda bu alanda araştırma yapmak isteyen araştırmacılara bir bakış açısı kazandırılmaya çalışılmış ve metindilbilimin Arap dili eğitimine nasıl katkı sağlayacağına dair önerilerde bulunulmuştur. Ek'te metindilbilim alanında kullanılan temel terimlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which examines text studying on Arabic texts with the perspective of standarts of textlinguistics, consists of three chapters. In the study, playwright Sa'dallah Vennûs' artworks are taken as the texts which will be used for practicing the standards of textlinguistics. The introduction part forms the first chapter of the study with problem statement and purpose, significance, delimitations, assumptions of the research and definitions titles. In addition, Sa'dallah Vennûs is introduced, information is given about overall theatre subjects and Arabic Theatre, then importance of theatre in language education is mentioned respectively. In the second chapter, information is given under the title of“Method”about research model, population and sample, data collection and data analysis phases. Afterwards, textlinguistics topic is mentioned, then the principles of textlinguistics are tried to be explained by sample texts which are selected among the theatre artworks of Sa'dallah Vennûs. In the“Conclusion and Suggestions”chapter which is also last part of the study, conclusions are produced in the light of gained experiments and obtained findings in the process of study, in this context, it is tried to bring perspective to the researchers who wants to make research in this field and provided suggestions about how textlinguistics contributes Arabic Language Teaching. Appendix presents the main terminology about the field of textlinguistics.