Sosyal bilgiler ders kitaplarında bulunan karikatürlerin hedef kavramların öğretilmesine ve öğrenci tutumuna etkisi
The effect of the caricature in the books of social scientes on teaching target concepts and student attitude
  1. Tez No: 381638
  2. Yazar: MEHMET ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada altıncı sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarında bulunan karikatürlerin kavram öğretimine etkisi incelenmiştir. Bunun yanında öğrencilerin ve öğretmenlerin Sosyal Bilgiler ders kitaplarındaki karikatürler hakkındaki görüşleri de tespit edilmiştir. Araştırma, 2013-2014 öğretim yılında Trabzon ili, Akçaabat ilçesinde bulunan iki ortaokuldan seçilen ikişer sınıfta ve Akçaabat'ta görev yapan Sosyal Bilgiler öğretmenleriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma 108 öğrenci ve 37 öğretmenden oluşan örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, öntest, sontest, kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS paket programından yararlanılarak, gruplar arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığına t-testi ile bakılmış ve ulaşılan veriler tablolar biçiminde gösterilmiştir. Yapılan uygulama ve değerlendirmelerin sonucunda karikatürlerle öğrenim gören öğrencilerin, seçilen kavramları öğrenme düzeyinin daha yüksek ve daha kalıcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of caricatures on sixth grade social studies course books to concept teaching have been examined. Views of students and teachers on the caricatures on the sixth grade social studies course books were identified, too. The research was carried out Social Studies teachers and selected four classes from two secondary school in Akçaabat-Trabzon in 2013-2014 academic year. 108 students and 37 teachers participated in this research. In the research, experimental design was used with pre and last controlled group. Whether there had been a meaningful difference between the groups or not have been examined by t-test with the help of the SPSS package program during the analysis of the data, and reached statistical data were presented in the shape of tables. According to implementations and evaluations, learning level of the selected concepts of students studying with caricature was found higher and more persistent.