An aesthetic response to an architectural challenge: Architecture's dialogue with the arts in Postwar Turkey
Mimari bir soruna estetik bir karşılık: İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde Türkiye'de mimarlığın sanatla kurduğu diyalog
  1. Tez No: 381659
  2. Yazar: EZGİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN ALTAN ERGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 547
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 2. Dünya Savaşı sonrasında mimarlığın diğer sanatsal etkinlikler ile kurduğu diyaloğu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, sanat ve mimarlık arasındaki birliktelik düşüncesinin oluşumunu ve bu ilişkinin anlamını mimarlık açısından kavramaya çalışmaktadır. Bu nedenle çalışma, dönemin atmosferini bu birlikteliğin düşünsel altyapısını ve pratiğini ortaya çıkarmada önemli katkıları olan olguları ve bu ilişkide yer alan aktörleri de içine alarak incelemektedir. Bu çalışmadaki esas amaç, bu bağlam içinde modern mimarlığa modern sanatı dahil etmenin arkasında yatan niyeti anlamaktır. Ara Dönem (interregnum) olarak adlandırılan çağ ortası modernizmi mimarlık söylemi ve üretimi açısından içsel bir eleştiriyle yüzyüze gelmiştir. Bu eleştirel yaklaşım, dönemin ihtiyaçları için tatmin edici ve uygulanabilir çözümler sunması beklenen“modern”olanın yeni yorumlarını aramaktadır. Bu anlamda, bu çalışma Türkiye'deki çağdaş tartışmaları ve gerçekleşen örnekleri, benzer tartışmalara ve uygulamalara tanık olmuş daha geniş bir çerçevedeki güncel mimarlık bağlamına referansla okumaya çalışmaktadır. Bu çalışma, Türk mimarlık ortamında da mimarlık ve toplumun yakınlaşması ve yerel/evrensel arasındaki ikiliğe çözüm biçimlerinde görülen modern mimarlığın yeniden değerlendirilme sürecini de kapsamaktadır. Sonuçta araştırma, mimarlığın plastik sanatlarla yeniden ilişki kurma girişimini, tetikleyici etkenlerini, düşünsel altyapısını, işleyiş biçimini ve savaş sonrası dönemde sanatsal, mimari ve genel sosyo-kültürel bağlamdaki yan anlamlarını da içeren bir kapsam içinde analiz ederek incelemekte; ve Türkiye'deki çağdaş mimarlıkta“konumlandırılmış modernizm”e uyumlanan oluşumu değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze architecture's dialogue with the arts in postwar Turkey. It attempts to comprehend the formation of the idea of 'collaboration' between arts and architecture and the meaning of this from the viewpoint of architectural production. Thus, it investigates the atmosphere together with the facts and actors involved in this unity, all of which contribute to uncover the intellectual background and the practice of 'collaboration'. The ultimate goal in this study is to understand the intention behind integrating the modern arts into modern architecture in that particular context. Defined as an“interregnum,”the mid-century modernism faced with an“internal critique”in terms of architectural discourse and production. This critical approach searched for new interpretations of the“modern,”which was expected to suggest satisfactory and adaptable solutions for the requirements of the time. In this respect, the study tries to read the contemporary discussions and the materialized works in Turkey with reference to a wider international frame of the architectural context that witnessed similar debates and practices. This includes the reevaluation process of modern architecture, which was also seen in the Turkish architectural climate in the form of a rapprochement between architecture and the public, and a solution to the dichotomy between the local and the universal. At the end, the investigation examines the attempt of reconstructing a dialogue with the plastic arts by analyzing the triggering factors, intellectual basis, modus operandi, and the implications in both artistic, architectural and the general socio-cultural context of the postwar period; and evaluates the consequent formation of a“situated modernism”in contemporary architecture in Turkey.