Reits in Turkey: The impact of the deviations from the global systems
Türkiye'de GYO'lar: Global sistemlerden farklılıkların etkileri
- Tez No: 381660
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) sisteminin global GYO sistemlerinden farklılıklarının etkilerini incelemektedir. Vergi muafiyeti olmasına rağmen, küresel GYO'lardan farklı olarak, Türkiye'de GYO'lar gelirlerinin belirli bir oranını dağıtmak zorunda değillerdir ve sponsorlu bir sahiplik yapısına sahiplerdir. Bu tez; vergi arbitrajını, yönetim kurulu dağılımı, sponsor sahipliği gibi kurumsal yönetim konularının kurumsal finansal performansa etkilerini araştırmaktadır. Yüksek ihtimalle vergi avantajından dolayı, istatistiksel anlamlı olarak lider sermayedarların piyasa değerinin GYO halkaarzları zamanında arttığını göstermekteyim. Vergi arbitrajı, zorunlu karpayı dağıtımı olmadan tanınan vergi muafiyetinden ortaya çıkmaktadır. Ek olarak, daha büyük ve daha fazla bağımsız üyeye sahip yönetim kurulları olan, sponsor olmayan sahipliği yüksek olan GYO'lar daha iyi performans göstermektedir. Ayrıca, lider sermayedar sahipliği ve finansal performans arasında doğrusal olmayan ilişki bulunmuştur. İşletme performansı, lider sermayedarın banka yada devlet destekli kurumlar olması durumlarında kötüleşmektedir. Tezde bulunan sonuçlara dayanarak, zorunlu karpayı dağıtılması, lider sermayedar ile GYO arasındaki iş ilişkilerine sınırlama getirilmesi gibi politika tavsiyeleri yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to evaluate the impacts of divergence of Turkish Real Estate Investment Trust (REIT) sector/industry from the global REIT markets. Turkish REITs do not have to pay out any certain level of income to shareholders and have a sponsored ownership structure, governed by regulations different from the global REITs, while they are still tax-exempted. The dissertation investigates the tax arbitrage, impacts of corporate governance issues such as board composition and sponsor ownership on the corporate financial performance of Turkish REITs. I find a significant market value increase for lead stakeholders around REIT IPOs highly likely due to tax arbitrage. Tax arbitrage arises from the tax exemption without any mandatory payout rule. I also find that REITs with larger board size, more independent members and higher non-sponsor ownership exhibit better financial performance. There is also a nonlinear relation between lead stakeholder ownership and operating performance. Additionally, operating performance worsens if the lead stakeholder is government-backed corporation or a bank. Depending on the findings of this dissertation, I make policy implications such as implementing mandatory payout rule and limiting the business relation between the lead stakeholders and the REITs.