Spaces of conflict: Memory, musealization and heterotopiain the city of Sivas, Turkey
Çelişki mekânları: Türkiye de Sivas şehrinde bellek, müzeleşme ve heterotopi
  1. Tez No: 381665
  2. Yazar: PINAR KARABABA KAYALIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HELGA RITTERSBERGER TILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu tez, farklı grupların şehirdeki anıtların anlamını değiştiren ve anıtsal yapıları kullanarak muhafazakâr bir hayat biçimi getiren müzeleşme pratiklerine nasıl karşı çıktığına odaklanmaktadır. Araştırma sahası şehrin tüm nüfusunca paylaşılmayan Sünni-Türk kimliğini sert bir şekilde temsil eden Sivas şehrinin merkezi olarak seçilmiştir. Bellek bu tezde kitlelerin varlıklarını mekânsal olarak vurgulamalarındaki kullanımı üzerinden incelenirken, ötekilerin mekânı olan heterotopi farklı grupların mekânsal olarak gidişata karşı çıkmalarının ana biçimi olarak tartışılmaktadır. Tezin amaçları açısından, müzeleşme, belleğin kullanımı ve heterotopi mekânın kitlelerin denetim altına alınması için nasıl kullanıldığını ve otoritenin tahakkümüne karşı kitlelerin mekânı nasıl uygunlaştırdığını tartışmak için ana öğeler olarak yer alırlar.
Özet (Çeviri)
The thesis concentrates on how different groups of people challenge the practices of musealization which changes the signification of monuments in a city and bring a conservative lifestyle by the use of memorial material. The area of research is selected as the center of Sivas, an area which has strict claims of representing a Sunni, Turkish identity even though the mentioned identity is not shared by the entire population of the city. While memory is analyzed in this thesis over its utilization by collectivities to emphasize their existence spatially, heterotopia, therefore spaces of the others, are discussed as the main form of spatial opposition produced by different groups of people. For the purpose of this thesis, musealization, the use of memory and heterotopia take place as the main elements to discuss how the space is constructed to regulate collectivities and how collectivities appropriate space against the domination of authorities.