From modern to postmodern medicine: The case of organ transplants
Modern tıptan postmodern tıbba: Organ nakilleri örneği
  1. Tez No: 381666
  2. Yazar: NİHAN BOZOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu tez, organ nakli tedavisine odaklanarak, postmodern tıbbın kurucu eğilimlerini araştırıyor. Tıbbın günümüz tarihini okumak için, jeneolojik yaklaşımı metodolojik bir araç olarak benimsiyor. Teorik çerçevesini Michel Foucault'nun biyopolitika tartışmaları ve Nikolas Rose'un moleküler biyopolitika tartışmaları aracılığıyla geliştiriyor. Bu çalışmanın yaslandığı varsayım bedenin, canlılığın ve ölümün tıbbi bilgilerinin tarihsel olarak akışkan ve bağlamsal olduğudur. Bu yüzden, son zamanlara özgü tıbbi biçimleniş postmodern koşulların etkisi altındadır. Bu tez, postmodern tıbba ait bir vaka olarak organ nakli tedavisine odaklanarak, postmodern zamanlara özgü tıbbı inceliyor ve bugünün tıbbının biricik özelliklerini ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the constituent tendencies of postmodern medicine, concentrating upon the organ transplantation therapy. Adopting a genealogical perspective, as a methodological tool, for reading the current history of medicine, it develops its theoretical framework through Michel Foucault's discussions on biopolitics and Nikolas Rose's discussions on molecular biopolitics. This study is based on the assumption that medical knowledges of body, vitality and death are historically fluid and context bounded. Therefore, the medical configuration of recent times operate under the conditions of postmodernity. This thesis explores the medicine peculiar to postmodern times, and presents the unique characteristics of current medicine through by focusing on organ transplantation as a postmodern medical case.