Tarihsiz bellek: Bingazi'de kent kırım
Memory without history: The urbicide of Benghazi
  1. Tez No: 1011750
  2. Yazar: HALAH ALI AMIR ALJAHANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM GÜZEY KOCATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
Özet
Savaş sonrasında kentler ve sakinleri, yalnızca binaların ve kamusal alanların değil, aynı zamanda yaşamların, kimliklerin ve mekânla kurulan ilişkilerin yeniden inşası gibi karmaşık bir süreçle karşı karşıya kalmaktadır. Libya'nın ikinci büyük kenti Bingazi'de, yıllarca terk edilmiş ve harap halde kalan tarihi kent merkezinde başlatılan savaş sonrası yeniden inşa projesi, kentin eski sakinleri arasında derin endişeleri yeniden canlandırmıştır. Uzun süre yerinden edilmiş olan bu bireyler, eski evlerine ve sokaklarına karşı güçlü duygusal bağlarını sürdürmekte ve bu mekânları kimlik ve aidiyetin temel unsurları olarak görmektedir. Bu çalışma, çatışma öncesinde tarihi kent merkezinde yaşamış Bingazililerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ve bellek, yıkım ve direnci mekânsal olarak izleyen“kent kırım haritalarının kartografisi”aracılığıyla kentsel bellekleri ve mekâna bağlılıklarını incelemektedir. Bu anlatılar ve haritalamalar, kişisel ve kolektif belleğin yeniden inşa sürecinde nelerin risk altında olduğunu ortaya koyarak sakinlerin kalıcı bağları ve kentsel dokuda gömülü sembolik anlamlar hakkında önemli içgörüler sunmaktadır. Çalışma, kentsel yaşamın ve onun toplumsal anlamlarının kasıtlı biçimde yok edilmesi olarak tanımlanan kent kırımın savaşın sona ermesiyle bitmediğini, belleği göz ardı eden ve geçmişin izlerini silen savaş sonrası yeniden inşa uygulamalarıyla devam ettiğini savunmaktadır. Buna karşılık, araştırma yerel anlatıların belleği koruyan, kimliği yeniden sahiplenen ve süregelen silinmeye direnen bir araç olarak nasıl işlev görebileceğini göstermektedir. Toplulukların seslerini ve onların mekânsal temsillerini merkeze alan tez, belleği kent kırım karşı bir direnç aracı ve kentin asıl sakinleri için kente yeniden sahip çıkma hakkını tesis eden bir unsur olarak önermektedir.
Özet (Çeviri)
Following the war, cities and their residents face the complex challenge of reconstructing not only buildings and public spaces, but also lives, identities, and relationships to place. In Benghazi, Libya's second-largest city, the post-war reconstruction project launched in the historical center, a district abandoned and left in ruins for years, has reignited deep concerns among its original residents. These individuals, long displaced, sustain strong emotional attachments to their former homes and streets, viewing them as vital anchors of identity and belonging. This study explores the urban memories and place attachments of Benghazi's residents through semi-structured interviews with those who lived in the historic center before the conflict, complemented by a cartography of urbicide maps that trace sites of memory, destruction, and resilience. Through these narratives and mappings, the research reveals how personal and collective memories illuminate what is at stake in the reconstruction process, offering insight into residents' enduring attachments and the symbolic meanings embedded in the city's fabric. The study argues that urbicide, the deliberate destruction of urban life and its social meanings, does not end with the war but continues through post-war reconstruction practices that disregard memory and erase the traces of the past. In response, the research demonstrates how local narratives can act as a form of resistance, preserving memory, reclaiming identity, and contesting ongoing erasure. By centering community voices and their spatial representations, the thesis proposes memory as a tool to resist urbicide and reassert the right to the city for its original inhabitants.