6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'na göre aşırı yararlanma (gabin)
Lesion according to Turkish Code of Obligations No 6098
- Tez No: 381807
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmada TBK. m. 28'de düzenlenen aşırı yararlanma müessesesi incelenmiştir. Aşırı yararlanma, tam iki tarafa borç yükleyen sözleşmelerde, bir tarafın, sözleşmenin kurulması aşamasında diğer tarafın düşüncesizliğinden, deneyimsizliğinden veya zor durumda bulunmasından yararlanarak edimler arasında göze çarpacak derecede açık bir oransızlık meydana getirmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde aşırı yararlanma ile ilgili temel bilgilere yer verilmiştir. Burada özellikle aşırı yararlanmanın tarihî gelişimi, tanımı, hukukî niteliği ve benzer müesseselerle karşılaştırılması üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde aşırı yararlanmanın unsurları ele alınmıştır. Bu kapsamda objektif ve sübjektif unsurlar ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümün konusu ise, aşırı yararlanmanın hüküm ve sonuçlarıdır. Burada da, özellikle edimler arasındaki oransızlığın giderilmesi seçeneğine ilişkin çeşitli görüşlere yer verilip, birtakım sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Nihayet, çalışma sırasında vardığımızı kanaatlere“Sonuç”kısmında topluca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, lesion which is regulated in Art. 28 of Turkish Code of Obligations is examined. In mutual contracts, at the time of its formation, one party exploiting distress, inexperience or improvidence of the other party to achieve an obvious disparity between the consideration given by contracting parties is defined as lesion. In the first section of study, basic information about lesion is provided. Particularly the historical development, legal qualification, definition and comparison with similar institutions of lesion is dwelled upon in this section. Second section is related to components of the lesion. In this context objective and subjective componets is explicated. Topic of the third sections is terms and results of the lesion. Particularly various theories about reducing the disparity between the considerations are given and some conclusions are tried to reach. Finally, conclusions we have reached throughout our thesis are reviewed collectively in the“Result”section.