Evlilik dışı birlikte yaşam modellerine uygulanacak hukuk
The law applicable to non-marital cohabitation
  1. Tez No: 381813
  2. Yazar: IŞIL SELİN TEKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
1960'lı yıllardan itibaren özellikle batılı toplumlarda ortaya çıkan geleneksel evlilik kurumuna karşı çıkış, yeni birlikte yaşam şekillerinin topluma yayılmasına öncü olmuştur. Hem kadın ve erkeğin evlenmeden birlikte yaşaması hem de aynı cinsiyetten çiftlerin evli çiftlerle aynı haklara sahip olmayı talep etmesi bir sosyal olgu olarak gelişmiştir. Bu gelişime cevap veren hukuk sistemleri, evlilik dışı birlikte yaşam süren çiftler için bu kişilerin ilişkilerini düzenleyen kurallar oluşturmaya başlamıştır. Henüz böyle bir sosyal olgunun toplum ve hukuk tarafından kabul görmediği Türkiye gibi ülkelerde ise yabancı hukuk sistemlerinde sonuç bağlanan bu ilişkilerin, iç hukuktaki muhtemel etkileri bir hayli önem kazanmıştır. Çalışmanın amacı, evlilik dışı birlikte yaşam modellerine uygulanacak hukuk konusunu incelemek, Türk hukukunda konuyla ilgili hukuki boşluğun ne şekilde doldurulması gerektiğine yönelik tartışma ve görüşler ileri sürmektir. Bu amaca yönelik olarak ilk bölümde yabancı hukuk sistemlerinde yeni aile yaşam şekillerinin ne şekilde düzenlendiği irdelenmiştir. Evlilik benzeri birlikte yaşam modellerinin ortaya çıkış nedenleri ve hukuki düzenleme yapma ihtiyacı millî hukuk ve AİHM kararları doğrultusunda açıklanmıştır. Çalışmanın konu sınırlaması doğrultusunda, farklı cinsiyetten çiftlerin oluşturduğu birlikte yaşam modelleri incelenmiştir. İkinci bölümde evlilik dışı birlikte yaşam modellerine uygulanacak hukuk, ilgili doktrin görüşleri ve yabancı hukuk sistemlerinin benimsediği çözümler çerçevesinde tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde evlilik dışı birlikte yaşama uygulanacak hukuk konusunda Türk hukukundaki boşluk gözler önüne serilmiş ve bu anlamda ne gibi çözümler benimsenmesi gerektiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the 1960s, especially in western societies, freedom-oriented opposition to the traditional institution of marriage has lead to new ways of living together. Not only living together as man and wife without being married has increased but also same-sex couples' demand to have same rights as well as married couples has developed as a social phenomenon. The legal systems that respond to this development, have established rules for regulating the relationships of same-sex and different-sex couples living together. In countries like Turkey which such a social phenomenon yet to be accepted by society and the law, the question of the possible effecets in domestic law of theese relationships has gained a great importance. The objective of this dissertation is to examine the effects of the non-marital cohabitation models in the field of private international law, and to assert discussions and opinions about in what way the legal gap in Turkish law must be filled. For this purpose, in the first chapter of the dissertation, the regulations in foreign legal systems for new forms of family life has been evaluated. Reasons for the emergence of non-marital cohabitation and the need to enact rules are overviewed within the scope of national laws and ECHR decisions. In accordance with the limitation on the subject of the dissertation, non-marital cohabitation of different-sex couples has been studied. In the second chapter the law applicable to non-marital cohabitation has attemped to determine within the frame of doctrine, and related solutions adopted in foreign legal systems. The legal gap in Turkish law on the law applicable to non-marital cohabitation pointed out and the legal solutions that must be adopted in this regard is discussed in the final chapter.