Oylum Höyük Erken Tunç Çağı populasyonunun paleoantropolojik analizi
The paleoanthropological analysis of the Early Bronze Age Population from Oylum Hoyuk
- Tez No: 381958
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN AÇIKKOL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tez çalışmasının amacı, Oylum Höyük Erken Tunç Çağı populasyonunun paleodemografik ve morfolojik açıdan incelenmesi ve bazı eski Anadolu toplumlarıyla karşılaştırılmasıdır. Tezin materyalini Kilis Oylum Mahallesinde yer alan Oylum Höyük'te 1989-2004 yılları arasında yapılan kazılarda açığa çıkarılan ve Erken Tunç Çağına tarihlendirilen iskeletler oluşturmaktadır. Tezin materyalini oluşturan iskeletlerin yaşını belirlerken dişlerin çıkış zamanı, kemik ölçümleri, epifizlerin kaynaşma yaşları, diş aşınması ve pubis kemiğinin eklem yüzeyindeki morfolojik değişimleri kullanılmıştır. Cinsiyet belirlemede makroskobik yöntem ile birlikte metrik yönteme de başvurulmuştur. Morfolojik analiz için kafataslarından 12, vücut kemiklerinden yaklaşık 50 ölçüm alınmıştır. Bireylerin uzun kemiklerinden ve talus-calcaneus kemiklerinden alınan ölçümlerle boy hesaplamaları yapılmıştır. Oylum Höyük Erken Tunç Çağı toplumunu oluşturan bireylerin 2'si fetus (% 2,04), 31'i bebek (% 31,63), 17'si çocuk (% 17,35), 5'i adölesan (% 5,1), 17'si (% 17,35) kadın ve 18'i (% 18,37) erkektir, 8 (% 8,16) bireyin cinsiyeti belirlenememiştir. Kadınların ortalama boyu uzun kemiklerden 154,75 cm, erkeklerin ise 167,95 cm olarak bulunmuştur. Talus ve calcaneustan hesaplanan boy uzunluğu kadınlarda 164,41 cm, erkeklerde ise 168,65 cm olarak hesaplanmıştır. Paleodemografik veriler, Oylum ETÇ toplumunda bebek ve çocuk ölümlerinin çok yüksek olduğunu, kadın ve erkeklerin de en çok genç erişkinlik dönemlerinde öldüklerini göstermektedir. Oylum Höyük ETÇ toplumu diğer Maden Çağı toplumlarına benzer özellikler taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is examination of the Early Bronze Age (EBA) of Oylum Hoyuk population in terms of morphologically and paleodemographically and comparison of with some of the ancient Anatolian societies. The material of thesis is skeletons which are in Oylum Hoyuk situated in the district of Oylum in Kilis excavated between 1989 - 2004 and are dated to the Early Bronze Age (EBA). When determining age of skeletons which are material of thesis, eruption time of teeth, bone measurements, age ranges of epiphyseal fusion, tooth abrasion and morphological changes in articular surface of the Pubic bone were used. Metric method and macroscopic method were applied with together in sex determination. 12 measurements from the skulls, nearly 50 measurements from body bones were taken for morphological analysis. Height calculation was done with measurements which were taken from long bones of individuals and talus - calcaneus bones. The paleodemographic distributions of individuals that are forming to Early Bronze Age of Oylum Hoyuk population is to 2 fetuses (2,04 %), 31 infants (31,63 %), 17 children (17,35 %), 5 adolescents (5,1 %), 17 female (17,35 %), 18 male (18,37 %) and 8 adult (8,16 %) but undetermined sex individuals. While the average height of female is 154,75 cm in measurements of long bones, this average is 150 cm in male. The height which is taken from the talus and calcaneus was calculated to be 164,41 cm in female and 168,65 cm in male. Paleodemographic data indicates mortality of infant and child is very high, male and female also died in the young adulthood the most in population of Oylum EBA. Oylum EBA population has similar characteristics to other Stone Age societies.