Kadınlarda diffüz alopesi nedenlerinin araştırılması
- Tez No: 38197
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
VI-OZET Diffüz alopesi kadınlarda sık görülen bir klinik tablodur. Bu nedenle diffüz alopesi nedenlerinin araştırılıp bulunması tedavi açısından önem taşımaktadır. Araştırmamızda 9-52 yaş arasında 31 hastada diffüz alopesi nedenlerini araştırdık. Anamnez ile 7 hastada diffüz alopesi nedenini saptadık. Geri kalan 24 hastada biyokimyasal ve endokrinolojik olarak diffüz alopesi nedenlerini araştırdık ve 10 kontrol ile karşılaştırdık. 4 hastada(%12,9) postpartum alopesi, 1 hastada (%3,22) siklofosfamid tedavisi sonrası gelişen diffüz alopesi, 1 hastada(%3,22) kriptik tonsillit sonucu 39-40 dereceye varan bir ateş ve bundan bir ay sonra gelişen postfebril alopesi, 1 hastada(%3,22) monilethrix konjenital kıl anomalisine bağlı diffüz alopesi saptadık. 9 hastada(%29,3) hemoglobin düşük, 14 hastada(%45,l) serum demiri düşük, 5 hastada(%16,12) serum demir bağlama kapasitesi yüksek, 4 hastada(%12,90) SHBG düşük, 1 hastada(%3,22) FSH yüksek, 2 hastada(%6,45) LH yüksek, 2 hastada(%6,45) prolaktin yüksek, 1 hastada(%3,22) DHEA-S yüksek, 3 hastada(%9,67) kortizol yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
VI1-SUMMARY Diffuse alopecia in women is a common clinical entity. Therefore, the investigation of the causes of diffuse alopecia is important with respect to its treatment. In this study we investigated the causes of diffuse alopecia in 3 1 subjects aged between 9 and 52 years. The cause of diffuse alopecia were established in 7 subjects on the basis of their histories. Biochemical, haematological and hormonal evaluations were undertaken in the remaining 24 subjects, and compared with 10 controls. Postpartum alopecia in 4 subjects (12,9%), diffuse alopecia in 1 subject (3,22%) following cyclophosphamid therapy, postfebril alopecia in 1 subject (3,22%) following cryptic tonsillitis with 3 9-40 °C fever by about 1 month, and diffuse alopecia in 1 subject due to monilethrix were found. Our findings for biochemical, haematological and hormonal evaluations are as follows: 9 subjects (29,3%) with reduced haemoglobin, 14 subjects (45,1%) with reduced serum iron, 5 subjects (16,2%) with elevated SIBC, 4 subjects (12,9%) with reduced SHBG, 1 subject (3,22%) with elevated FSH, 2 subjects (6,45%) with elevated LH, 2 subjects (6,45%) with elevated prolactin, 1 subject (3,22%) with elevated DHEA-S, and 3 subjects (9,67%) with elevated cortizol levels. Significant differences between the subjects' haemoglobin (12,4+1,1 g/dl), serum iron (52,5+27,6 jig/dl), SIBC (353,8±49,7 p,g/dl), free testosteron (13,2±0,4 pg/ml) levels and the controls' haemoglobin (13,2+0,4 g/dl), serum iron (79,3±12,6 jxg/dl), SIBC (311,6+11,0 p,g/dl), ffee testosteron (0,5+0,2 pg/ml) levels were ob served.