Kadınlarda ludwig modeli androgenetik alopesi ve saha sendromunun değerlendirilmesi
- Tez No: 38198
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADEM KÖŞLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Pilosebase ünitede androjen duyarlılığının moleküler seviyede artı şıyla klinikte başlıca dört semptom ortaya çıkmaktadır: Sebore, aknehir sutizm ve androgenetik alopesi. Bu semptomlar, Orfanos tarafından SAHA sendromu adı altında temel bir klinik korelasyon olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada Ludwig modeli androgenetik alopesi ve hirsutizm yakınmalı 87 kadın hastada, SAHA sendromunun varlığını değerlendirme amacıyla, semptomlar arasında klinik ve laboratuar korelasyonlara bakılmıştır. Hirsutizm ve akne değişkenleri arasında pozitif yönde zayıf bir korelasyon, alopesi ve hirsutizm, akne değişkenleri arasında negatif yönde zayıf bir korelasyon saptanmıştır. Serum fT seviyeleri ise hiç bir değişken ile korele bulunmamıştır. Tüm olgular arasında SAHA sendromu, sıklıkla hafif şiddetteki semptomların birlikteliği şeklinde % 13,8 oranında saptanmıştır. Patogenezlerinde benzerlik gösteren bu semptomları klinik planda SAHA sendromu olarak tanımlamanın gerçekçi olmadığı, özellikle Ludwig modeli alopesinin soliter bir bulgu olma eğiliminde olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY When the androgen sensitivity increases at molecular level, the follow ing four symptomes arise; seborrhoea, acne, hirsutism and androgenetik alopecia. Orfanos defined the above mentioned symptoms as SAHA syndrome (as an essential clinical correlation). In 87 women patients who have Ludwig pattern alopecia and hirsutism, the clinical and laboratory correlations between symptoms were taken into consideration in order to determine the SAHA syndrome's existence. A weak positive correlation was observed between hirsutism and acne variables, and a weak negative correlation was observed among alopecia and hirsutism, acne variables. No correlation was found among serum fT levels and any variables above. SAHA syndrome, accompanied by frequent mild level symptoms was found to be at a rate of 13.8 %. It is thought that it Is not realistic to define the symptoms that show similarities in their pathogenesis, as SAHA syndrome; e specially the Ludwig pattern alopecia has been determined to show inclination towards being a solitary finding.