Reklam ve doğrudan pazarlamanın destinasyon tercihine etkisi Sivas ilinde bir uygulama
Advertising and direct marketing's impact on preferred destinations i̇n the province of Sivas an application
  1. Tez No: 381972
  2. Yazar: ÖNDER KÜRŞAT SARITEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma; Reklam ve doğrudan pazarlama faaliyetlerin destinasyon tercihlerine etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. İşletmeler ve tüketiciler açısından çeşitli faydaları olan reklam ve doğrudan pazarlamanın işletmelere yönelik doğrudan satın alma eylemi yaratılması ve reklam mesajının doğrudan müşteriye iletilmesi, tüketiciler için de ürün hakkında bilgi sahibi olma ve uygun fiyat, kalite de ürün satın alma olanağı sağlamasının yanında bu iki konunun güncelliğini koruması ve 2015 yılında yaklaşık 1,3 milyar insanın seyahat edecek olması bu çalışmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Çalışmanın yazın kısmında, birinci bölümde pazarlamanın tanımı ve gelişimi, turizm, turist kavramları ve turizm pazarlamasından bahsedilmiş, ikinci ve üçüncü bölümde ise reklam ve doğrudan pazarlama kavramlarına değinilmiştir. Son bölümde ise reklam ve doğrudan pazarlamanın destinasyon tercihine etkisini belirlemeye yönelik araştırmaya yer verilmiştir. Araştırma 579 kişi üzerinde gerçekleştirilmiş olup, çalışmanın evrenini, 2013 yılında Sivas'ta yaşayan yerli turistler oluşturmaktadır. Bu çalışma Sivas'ta yaşayan yerli turistler üzerinde yüz yüze görüşme yöntemi ve anket tekniği ile veri toplama yoluyla yapılmıştır. Anahtar kelimeler; Turizm,Turizm Pazarlaması, Reklam, Doğrudan Pazarlama, Destinasyon Tercihi
Özet (Çeviri)
This study is aiming to investigate the effects of advertisements and direct marketing activities on destination preferences. Advertisements and direct marketing activities create various benefits for companies and customers. Besides creating direct purchase activity and delivering the message of advertisement directly to the customers, they also provide the customers the chance to obtain information about product and to obtain products with good price/quality. The actuality of these two topics and 1.3 billion people to travel in year 2015 show the importance of this study. In literature part of this study, the definition and development of marketing, the concepts of tourist and tourism, and the tourism marketing are mentioned in first chapter, and advertisement and direct marketing concepts are evaluated in second and third chapters. In final chapter, there is the research conducted in order to determine the effect of advertisement and direct marketing on destination preference. The research has been carried out on 579 individuals, and the universe of the research consists of local tourists living in Sivas in 2013. This study has been carried out through data collection via the face-to-face interview with local tourists living in Sivas and the survey. Keywords; Tourism, Tourism Marketing, Advertisement, Direct Marketing, Destination Preference