Bankalarca kredi tahsisi yapılacak firmaların mali verilerinde yapılabilecek aktarma arındırma işlemleri
Transfer&purification processes on financial data of the firms that banks allocate loans
  1. Tez No: 382074
  2. Yazar: BİLAL BÜYÜKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY GEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bankalar kredi taleplerini değerlendirirken ihtiyaç duydukları en önemli araçlardan birini kredi talep edenlerden temin edilen finansal veriler (Bilanço, Gelir Tablosu, Detay Mizan, vb.) oluşturmaktadır. Kredi isteklisinin borç ödeme gücünün, nakit akımlarının, sermaye yapılarının, dönemler itibariyle kârlılık oranlarının doğru tespit edilebilmesi ve kredi riskinin en aza indirilebilmesi için firma mali verilerinin sağlıklı olması veya bankalar tarafından en sağlıklı hale getirilmesi gerekmektedir. Birçok nedenden dolayı firmalardan temin edilen finansal veriler sağlıklı olmamaktadır. Bu nedenle bankalar kredi tahsis etmeden önce firma mali verilerinin en reel hale getirilebilmesi için hesaplar arasında çeşitli aktarma–arındırma işlemleri yapmaktadırlar. Bankaların istikrarlı bir büyüme performansı ile faaliyetlerini sürdürmeleri, maksimum kârlılık oranları elde edebilmelerinin yanında sağlıklı bir bünyeye sahip olmalarının en önemli koşulu tahsis etmiş oldukları kredilerin kalitesiyle doğrudan ilişkilidir. Bankaların kredi tahsis ederken doğru veriler üzerinden mali analiz yapabilmesi amacıyla kredi talebinde bulunanların finansal tablolarında gerekli düzenlemeleri yapmaları önem arz etmektedir. Çalışmamızın temel amacını firmaların mali verilerinde yapılabilecek aktarma–arındırma işlemleri ile en doğru kredi tahsisinin yapılması oluşturmaktadır. Anahtar Kelimeler; Kredi Talepleri, Kredi Analizi, Aktarma İşlemleri, Arındırma İşlemleri,
Özet (Çeviri)
Financial data (balance sheet, income statement, general detailed trial balance etc.) of the firms which apply to banks for loan allocation, are one of the most important tools that banks need to evaluate credit applications. The financial data are needed to be reliable or at least to make reliable by the banks in order to analyze and evaluate loanee's solvency, cash flows, capital structures, periodic income ratios accurately and minimize credit risk. But due to several reasons, those financial data are not reliable and healthy. Therefore, before the loan allocation phase, the banks carry out various transfer and purification processes on accounts in financial data of loanee for the purpose of making the financial data most reliable form. Besides carrying on their activities with a stable growing performance and making maximum profit ratios, one of the most important factors of having a healthy structure for a bank is directly related to credit allocation quality. It becomes more of an issue that banks carry out essential transfer and purification process of the loanee's financial data to make financial analyze on reliable and correct data when they allocate loans. The main purpose of our study is making the credit allocation most correctly by determining the possible transfer and purification processes on financial data. Key Words; Loan Applications, Credit Analysis, Transfer Process, Purification Processes,