Esansiyel hipertansiyonlu hastaların tükürük sodyum, potasyum ve çinko değerlerinde meydana gelen değişiklikler
  1. Tez No: 38211
  2. Yazar: YEŞİM DEMİRDURAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
56 ÖZET Bu çalışma 20 adet esansiyel hipertansiyon teşhisi konulmuş, 20 adet esansiyel hipertansiyonlu ve on yıl süreli antihipertansif ilaç tedavisi gören hasta grubu ve 20 adet normotansif birey olmak üzere, toplam 60 adet birey üzerinde gerçekleştirildi. Her üç gruptaki bireylerin mikst tükürük salgıları alınarak, sodyum, potasyum ve çinko konsantrasyonları ölçüldü. Bu çalışmada esansiyel hipertansiyonlu hastaların teşhisinde yeni bir yöntem denenmiştir. Geleneksel laboratuar teknikleri, kan ve serum ölçümleri dışında, tükürük salgısı ve elementleri incelenerek, nötron aktivasyon analiz tekniği ile multi-element ayırma tekniği kullanılmıştır. Sonuç olarak, esansiyel hipertansiyonlu ilaç kullanan hastalarda ve normotansif bireylerde sodyum ve çinko değerlerinde, henüz ilaç kullanmaya başlamamış esansiyel hipertansiyonlu hastalara göre anlamlı bir artış, potasyum değerlerinde ise anlamlı bir azalma saptanmıştır. Esansiyel hipertansiyonlu ilaç kullanmayan kişilerde, normotansif ve esansiyel hipertansiyon olup ilaç kullanan hasta grubuna göre sodyum değerlerinde anlamlı bir azalma ve potasyum değerlerinde ise anlamlı bir artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY Twenty unmedicated patients with essential hypertension, twenty essential hypertension patients under antihypertensive drug therapy through ten years and twenty normotensive patients, totally sixty patients are selected for this study. From all the patients of each three groups, mixed saliva samples are collected and sodium, potassium and zinc concentrations are estimated. In this study a new method in diagnosing essential hypertension is applicated. Except blood and serum analysis, traditional laboratory techniques, saliva secretion and its elementary ingredients are examined by neutron activation analyzing technique and multi-elementary sporating techniques. As a consequence, sodium and zinc values are significantly higher and potassium values are significantly lover in essential hypertension patients under drug therapy compared to unmedicated group. individuals with essential hypertension taking no drug therapy compared to ones under drug therapy show a significant increase in sodium values and a significant decrease in potassium values.