Kültür endüstrisi bağlamında cinsiyetçi ideoloji ve kadın kimliğinin inşası
Construction of sexist ideology and women's identity in the context of culture industry
  1. Tez No: 342134
  2. Yazar: SİBEL FÜGAN VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu tezin amacı, kitle iletişim araçlarında sunulan temsillerde kadınlar için öngörülen kimlik özelliklerini sorgulamaktır. Bu doğrultuda, kimliğin bir kurgu olduğu önermesinden yola çıkılmış, kadın kimliğinin kurulma sürecine kültür endüstrisinin yaptığı etki ataerkil sistemle işbirliği dikkate alınarak irdelenmiştir. Kültür endüstrisinin en önemli dayanaklarından birini oluşturan kitle iletişim araçları sunduğu kadın temsilleri üzerinden ele alınmıştır. Kadın temsillerinde izledikleri politikalara yakından mercek tutulan kitle iletişimi aracı ise son yıllarda izlenirliğini, dolayısıyla etki gücünü giderek artıran internet gazeteleri olmuştur. Çalışma kapsamında, üç internet gazetesinde yayınlanan kadın fotoğrafları içerik çözümlemesi yöntemiyle incelenmiştir. İnceleme sonucunda tespit edilen bulgular, internet gazetelerinde kadınların ataerkil sistemin devamlılığına katkıda bulunacak kimlik özellikleriyle temsil edildiğini ortaya çıkarmıştır. Araştırmanın ortaya çıkardığı bir diğer olgu ise, internet gazetelerinin kadına yönelik temsil politikasının kadını öncelikle
Özet (Çeviri)
The purpose of this doctoral dissertation is to question the identity features prescribed for women in the representations provided in the mass media. To this end, the proposition that identity is a construct is taken as basis, and the impact of the culture industry on the construction process of women's identity is examined, paying a special attention to the collaboration of the culture industry with patriarchy. Mass media underpinning the culture industry substantially is addressed in this dissertation with respect to the women's representations provided therein. Specifically, online newspapers of which number of readers and therefore influence on the society have been increasingly growing in the recent years have been analysed to explore their policy for women's representations. Women photos posted in three online newspapers have been subjected to a content analysis. Results of the content analysis have revealed that women are represented in the online newspapers with the identity features that contribute to the continuity of patriarchy. Another fact revealed by the analysis is that the policy of representation adopted by the online newspapers considers women as a