Manyetik kuvvetler ve Ni-Ti open coil springlerin üst birinci molar distalizasyonundaki etkinliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 38215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT ERVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
7. ÖZET Molar distalizasyonu, ortodontide oldukça sık başvurulan ve aynı oranda sorunlarla karşılaşılan konulardan birisidir. Bu kuvvetlerin elde edilmesi amacıyla kullanılan apareylerin, hasta tarafından kullanım zorluklan ve sosyal çevre tarafından zor kabul edilebilir olması, ortodontik tedavinin başarısında en önemli faktör olan hasta kooperasyonunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum araştırıcıları, sınıf II anomalilerin tedavisinde yeni yöntemler aramaya sevk etmiştir. 1970'li yıllardan başlayarak günümüze kadar, ağız dışı apareylere alternatif olarak ağız içi molar distalizasyonu yöntemleri üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Ancak bu ağız içi yöntemlerin birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajlarım ortaya koyan yeterli sayıda bir çalışma yapılmamıştır. Bu araştırmanın amacı, iki farklı ağız içi molar distalizasyonu yönteminden, hangisinin daha avantajlı olduğunu ortaya koymaktır. Alt dental arkta her hangi bir sorunu olmayan, Angle sınıf I veya Angle sınıf II olup molar iHşkisinin sınıf II olduğu toplam 15 olgunun üst sağ 1. moladan manyetik kuvvetlerle, üst sol l.molarlan ise Ni-Ti open coil springlerle 3 aylık tedavi periyodu süresince distalize edilmeye çalışıldı. Kullanılan samarium-cobalt mıknatısların molar dişe uyguladığı kuvvet 200-225 gr. olduğu için Ni-Ti open cöil springin aktivasyonuda standardizasyon açısından aynı miktarda tutuldu. Tedavi öncesi ve sonrası ortaya çıkan veriler, elde edilen toplam 30 lateral sefalogram ve 30 model fotokopisi üzerinde açısal ve boyutsal olarak incelenerek, sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. 76Mıknatıslanıl uygulandığı taraftaki yanak mukozasında ilk hafta bazı iritasyonlar ortaya çıktığı halde, tedavinin devamında bu rahatsızlıkların kaybolduğu gözlendi.Ni-Ti coil spring tarafında ise tedavinin başından sonuna kadar yumuşak dokularda her hangi bir iritasyonla karşılaşılmamasına rağmen, ilgili dişlerde diğer tarafa göre daha fazla hassasiyet kaydedildi. Ortodontik tedavide çok zor yapılan üst 1. molar distalizasyonu, Ni-Ti open coil springlerle daha etkin olmak üzere her iki teknikte de daha kolay ve kısa süre içerisinde gerçekleştiği tesbit edildi. 77
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY While molar distalization is a frequently used procedure in orthodontics, it presents some problems to the orthodontistDifficulties in the use of extraoral molar distalization appliances, and the reluctance of the patients to use them, limit patient cooperation which is probably the most important factor in the success of orthodontic treatmentThis situation has led the investigators to develop new techniques for the treatment of Class II anomalies.Beginning in 1970's, various studies were undertaken in an effort to develop alternative intraoral molar distalization techniques.However, there is not a sufficient number of studies in literature, which compares the effects of these intraoral techniques. The aim of this study was to compare two intraoral molar distalization procedures and determine which one was more advantageous to use. The study group was comprised of 15 cases which presented no crowding in the lower arch, and had Class II molar relationship with the skeletal relationship being Class I or Class EL Upper right first molars were distalized with magnetic forces, while upper left first molars with Ni-Ti open coil springs for a period of 3 months.As the force generated by samarium- cobalt magnets was 200-225 g., activation of the Ni-Ti open coil springs was performed to obtain the same amount of force in order to achieve standardization. Linear and angular measurements were made on 30 lateral cephalograms and 30 model photocopies taken before and after the treatment. The results were statistically evaluatecLAlthough initialy some irritation was observed on the buccal mucosa on the magnet side, it dissappeared one week later. On Ni-Ti coil spring side, although no irritation was detected on the soft tissues, concerned teeth were found to be more sensetive than the ones on the opposite side.Although upper first molar distalization was achieved with ease in both tecniques, Ni-Ti open coil springs were found to be more effective. 78