Angle 1. sınıf anomalilerin sürekli diş çekimi yapılarak ve yapılmadan gerçekleştirilen ortodontik tedavileri sonucunda meydana gelen sert ve yumuşak doku profil değişikliklerinin sefalometrik olarak incelenmesi
- Tez No: 38214
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada 4 adet küçtik azı dişi çekilerek ve çekilmeden edgewise teknik ile tedavi edilen ve Angle I.sınıf anomali gösteren 45 kız çocuğunda sert ve yumuşak doku profilinde meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Araştırma materyalini Angle I.sınıf anomali gösteren 45 kız çocuğundan tedavi başında ve sonunda alınan toplam 90 adet ortodontik model ile toplam 90 adet sefalometrik profil radyografisi oluşturmaktadır. Araştırma materyali üç gruba ayrılarak incelenmiştir. Yer darlığının az miktarda olduğu 15 olgu“çekimsiz tedavi grubunu”, yer darlığının orta şiddette olduğu ve 4 adet küçük azı dişinin çekildiği 15 olgu“sınır çekim grubunu”ve yer.darlığının fazla olduğu tartışmasız olarak kolayca 4 adet küçük azı dişinin çekimine karar verilen 15 olgu“kesin çekim grubunu”oluşturmuştur. Tedavi başındaki yaş ortalaması, çekimsiz grupta 14.0 yıl, sınır çekim grubunda 14.7 yıl, kesin çekim grubunda 14.3 yıldır. Ortalama tedavi süresi, çekimsiz grupta 1.3 yıl, sınır çekim grubunda 2.5 yıl, kesin çekim grubunda 2.3 yıldır. 87 Araştırma süresince meydana gelen değişiklikleri belirlemek amacı ile ortodontik modeller üzerinde alt ve üst diş dizilerindeki ark boyu sapma miktarları hesap edilmiş ve sefalometrik profil radyografileri üzerinde 11 açısal, 21 milimetrik parametre ölçülmüştür. önce çekimsiz grupta, sınır çekim grubunda ve kesin çekim grubunda tedavi süresince meydana gelen değişiklikler ayrı ayrı Wilcoxon testi ile incelenmiştir. Daha sonra, üç tedavi grubunda oluşan değişiklikler birbirleri ile Mann-Whitney U-test yardımıyla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda aşağıdaki değişiklikler gözlenmiştir» -Yer darlığının az olduğu çekimsiz grupta, alt-üst kesici dişler ve dudak protrüzyonu sonucunda yüz profili daha protrusiv olmuştur. -Yer darlığının orta şiddette olduğu sınır çekim grubunda, alt-üst kesici dişler ve dudak retrüzyonu sonucunda yüz profili daha retrusiv olmuştur. -Yer darlığının fazla olduğu kesin çekim grubunda ise, yüz profilinde önemli bir değişiklik meydana gelmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the soft and hard tissue profile changes of 45 girls with Angle Class I malocclusion treated with four premolars extractions or without extraction by edgewise technique were investigated. The material of the present investigation consists of 90 pre- and post-treatment orthodontic models and lateral cephalometric radiographs of 45 girls with Angle Class I malocclusion. The material of the study was examined by dividing it into three groups. 15 girls who had minimal arch length discrepancy constituted“nonextraction treatment group”, 15 girls who had mild arch length discrepancy and who were treated with four premolars extractions constituted“borderline extraction group”and 15 girls who had severe arch length discrepancy and for whom the extraction of four premolars was indisputable constituted“clear-cut extraction group”. The mean ages at the start of teratment were 14.0 years in nonextraction group, 14.7 years in borderline extraction group, 14.3 years in clear-cut extraction group. The mean treatment periods were 1.3 year in nonextraction group, 2.5 years in borderline extraction group, 2.3 years in clear-cut extraction group. 89 in o r de r to determine the changes during the study period, upper and lower arch length discrepancies were calculated on orthodontic models and 11 angular, 21 milimetric parameters were measured on lateral cephalometric radiograms. Initially, the changes that occurred in nonextraction group, borderline extraction group and clear-cut extraction group were examined separately by means of the Wilcoxon test. Then, the changes that occurred in the three treatment groups were compared with each other by means of the Mann-Whitney U test. At the end of this study the following changes were observedı Facial profile became more protrusive due to upper - lower incisor and lip protrusions in the nonextraction group with minimal arch length discrepancy. Facial profile became more retrusive due to upper - lower incisor and lip retrusions in the borderline extraction group with mild arch length discrepancy. Noteworthy alteration did not occur in facial profile of clear-cut extraction group with severe arch length discrepancy.