Abdulkadir Meriçboyu'nun şiirlerini çözümleme ve değerlendirme
Analyzing and evaluation of Abdulkadi̇r Meri̇çboyu's poems
- Tez No: 382194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
1940 Kuşağı şairleri arasında yer alan Abdulkadir Meriçboyu, Nazım Hikmet'le tanıştıktan sonra sanat ve düşünce hayatı, toplumcu anlayışla şekillenen ve gerek sanat hayatında gerekse özel yaşamında toplumcu gerçekçi çizgisinden sapmayan bir şairdir. 1940 Kuşağı şairleri arasında Nazım Hikmet'in anlayışına en çok yaklaşan şair olarak gösterilir. O, toplumculuğa son derece bağlıdır. Onun bu anlayışı dönemin yönetimi tarafından hoş karşılanmamış ve bu sebeple de ömrünün sonuna kadar sıkıntılar yaşamıştır; ancak o bütün sıkıntılara ve baskılara rağmen hiçbir zaman umutsuz olmamıştır. Ona göre,“Baştan başa duygudan oluşan bir şiir bile düşünceden ibarettir.”Bireysel duygu ve düşünceyi ele alan şiirlerinde bile toplumcu anlayışı yer almaktadır. A.Kadir; insana, hayata, topluma ve olaylara bu gözle bakmaktadır. Çalışmamızda Abdulkadir Meriçboyu'nun şiirlerinin çözümlenmesi ve değerlendirmesi yapılarak A.Kadir'in 1940 Kuşağı şairleri arasındaki yeri ve şiirlerinin özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamız, Ön söz, Giriş, Birinci Bölüm, İkinci Bölüm, Sonuç, Kaynakça ve Özet'ten oluşmuştur. Çalışmamızın Birinci Bölümünde, Abdulkadir Meriçboyu'nun hayatı, aile çevresi, öğrenimi, kültürünü oluşturan kaynaklar, mizacı, yazı hayatına başladığı çevre, eser verdiği türler, memuriyetleri ve meşguliyetleri, dost ve arkadaş çevresi ve ölümü üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise şiirleri; zihniyet, yapı, tema, ahenk ve dil anlatım bakımlarından incelenerek şiirleri çözümlenmiştir. Sonuç bölümünde ise, şiirlerden hareketle Abdulkadir Meriçboyu'nun şiir ve sanat anlayışı belirlenmiş; böylece edebiyat ve sanat hayatımızda Abdulkadir Meriçboyu'nun yeri tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : A.Kadir, Toplumcu Gerçekçi, 1940 Kuşağı,
Özet (Çeviri)
Abdulkadir Meriçboyu, who is among the poets of the Generation of 1940, is a poet. Whose art and intellectual life is shaped by the sociological understanding after meeting with Nazım Hikmet and both in his artistic and private life he never leaves his social realist way. He is the poet who is shown as the much closer one to Nazım Hikmet's understandig among the 1940's Generation Poets. He is highly dependent on socialism. This understanding of him wasn't welcomed by the management of that time and therefore he had suffered till the end of his life, but he was never hopeless despite all the troubles and pressures. According to him:“Even a poem which is composed of emotion from beginning to end consist of thought. ”Even in his poems which deal with individual feeling and thought, his social understandig is located. A.Kadir overlookes to human, life, society and events like this way. In our study, Abdulkadir Meriçboyu's poems are analysed and evaluated, so his place among the poets of the Generation 1940 and the characteristics of his poems are tried to determine. Our study consists of Foreword, Introduction, Part One, Part Two, Conclusion, References and Summary. In the firs part of our study A. Meriçboyu's life, family, environment, education life, the resources that make his culture, his temperament, environment where he had started his writing life, work types, tenure and occupancy, friend-circle and death are focused on. In the second part his poem's mentality, structure, theme, narrative and language maintenance in harmany are examined; so his poems have been analyzed. Finally, in the conclusion part A.Meriçboyu's understanding of poetry and art have been determined in the light of his poems. By this way his place in our literature and art life has been noticed. Anahtar Kelimeler : A.Kadir, Socialist Realistic, The Generation of 1940