Aydın Arıt'ın edebî kişiliği ve romanlarındaki fiktif yapısı
The fictitious structure in Aydin Arıt's novels
- Tez No: 382207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Aydın Arıt'ın Edebî Kişiliği ve Romanlarında Fiktif Yapısı, başlığı ile çalışmamızda tiyatro ve roman vadisinde Türk Edebiyatı'na estetik eserler bırakan yazarımız Aydın Arıt'ı akademik biçimde tanıtma amacı güdülmüştür. Çalışmamızın içinde hem roman incelemeleri hem de Aydın Arıt'ın edebî kişiliği hakkında bilgiler bulunmaktadır. Türk ve Dünya Edebiyatı'nda roman incelemeleri yapan yazarlardan yararlanarak tez çalışmamızı ortaya koymaya çalıştık. Roman incelemelerinde eserden hareket ederek eser-yazar ilişkisini göz önünde bulundurarak tezimizi oluşturduk. Roman sanatının nasıl incelenmesi gerektiği ile ilgili kaynaklara ulaşarak; bilimsel bir yol aradık. Bunları yaparken eserler ve yazar hakkında bilgiler topladık. Bu bilgileri kitaplardan, sanal âlemden yazarın oyununu oynayan sanatçılardan ve yazarın yakınlarından yararlandık. Aydın Arıt'ın Edebî Kişiliği ve Romanlarında Fiktif Yapısı adlı çalışmamızda eseri incelemenin ve yazar hakkında bilgi toplamanın gerçekten güç ve sabır işi olduğunu gördük. Yazar hakkında günümüze kadar kapsamlı bir hayat hikâyesi bulunmuyordu. Bu çalışma ile hem eserlerinin incelenmesi hem de hayatı hakkında önemli bilgilere ulaşıldığını düşünüyorum. Anahtar Kelimeler : Edebiyat, eser, roman, yazar
Özet (Çeviri)
The last decade Turkish novelist, Aydın Arıt, hasn't been known so much among the others. There hasn't also been so much evaluation about him. (Aydın Arıt is a writer who deserves to be spoken and to be discussed about. Over the last decade the bestsellers have been hastily translated mystery - thriller novels. One can discuss these novels' literary values. But the readers prefer these kinds of novels.) A study hasn't been made about Aydın Arıt yet. In this thesis, Aydın Arıt's life story and his mystery - thriller and detective novels will be studied. Aydın Arıt is a productive writer with his theatre works and novels. Our study consists of Aydın Arıt's life and his literary sides. In the Aydın Arıt's life section, the titles are 'from his birth to his written works'; 'his family'; 'his education'; 'his working places' and 'his written works'. In the Aydın Arıt's literary sides section, the titles are 'the unreal structure of his novels'; 'the evaluation of his novels and his other written works'; 'the literary evaluations about Aydın Arıt'. Aydın Arıt, who produces written works in the valley of theatre and novel, can be evaluated as an original identity. Aydın Arıt, who hasn't been studied yet, has been studied in this thesis for the purpose of introducing both of his life and his written works. Keywords : Literature book, novel, writer