D. N. Mamin-Sibiryak'ın Privalov'un milyonları ve Dağdaki Yuvalar isimli romanlarında manevi değerler
Moral values in D.N.Mami̇n-Si̇bi̇ryak's novels The Privalov Fortune and Mountai̇n Nest
  1. Tez No: 382208
  2. Yazar: PELİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ZEYNEP GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tezimizin konusu 19. yüzyıl Rus edebiyatının önemli ama geri planda kalmış yazarlarından D. N. Mamin-Sibiryak'ın (1852 - 1912)“Privalov'un Milyonları”ve“Dağdaki Yuvalar”isimli romanlarındaki manevi problemlerdir. 19. yüzyılın II. yarısında önemli eserler vermiş olan Mamin-Sibiryak, o dönem yazarlarından farklı olarak Rusya'nın Moskova, Peterburg gibi merkezi şehirlerine uzak olan Ural bölgesini eserlerine konu edinmiş, 20. yüzyıla doğru gidildikçe gelişimi ivme kazanmış kapitalizme ve onun yol açtığı manevi tahribata dikkat çekmek istemiştir. Yazar, aslında,Ural bölgesi üzerinden tüm Rusya'nın profilini çizmiş, paranın insanlar üzerindeki olumsuz etkisini göstermeye çalışmıştır.Yazar, Rus edebiyatı için yeni bir tip sayılabilecek fabrikatör karakterini yaratmış,kendi sefahatlerine olan düşkünlükleri sonucu, köylülerle aralarında oluşan iletişimsizliği gözler önüne sermeye çalışmıştır.Eserlerinde genellikle olumsuz karakterler yaratarak, paranın onları nasıl yozlaştırdığını, kültürlerinden ne şekilde uzaklaştırdığını kaleme almıştır. Ancak bunun yanı sıra olumlu karakterlere de yer vererek, Rusya'nın gelecek iyi günlerine yönelik umudunu koruduğunu göstermiştir. Para ve iktidar hırsının yönlendirdiği kişiler arasındaki çekişmeleri ortaya koymuş ve sadakat duygusunu evlilik kurumu üzerinden sorgulanmıştır.Yazar eserlerinde, kapitalleşen, maddeleşen Rusya'nın gün geçtikçe maneviyatını yitirdiğini hissettirmiştir. Tüm bu söylenenleri, oldukça anlaşılır, sade bir üslupla okuyucuya aktarmış, deyim ve atasözleriyle zenginleştirdiği diliyle kendi kültürünü yakından tanıdığını kanıtlamıştır. Anahtar Kelimeler : Kapitalizm,Ural,fabrikatör,kadın,aile hayatı
Özet (Çeviri)
This dissertation discusses the moral values in the novels“The Privalov Fortune”and“Mountain Nest”written by D. N. Mamin-Sibiryak (1852 - 1912), one of the important but not very popular writers of Russian literature. Unlike his contemporaries, Mamin Sibiryak, who produced many important works in the second part of the 19th century, adopts Ural region which is quite distant from the central cities like Moscow and Petersburg of Russia as the subject matter of his works and he wants to attract attention to both capitalism, which increasingly gains power through the 20th century, and the moral destruction it has caused. By depicting Ural region in his works, the writer actually portrays whole Russia and thus aims to reveal the negative influence of money on people.The writer creates 'the fabricator', a character which can be regarded as a new type in Russian literature, and aims to display his lack of communication with peasants due to his debauchery. Depicting mostly unfavorable characters in his works, the writer reveals the way how money corrupts people and draws them away from their culture. On the other hand, the writer shows his hope for the future of Russia by portraying favorable characters, as well. He portrays the conflicts between the people manipulated by their ambition for money and power; furthermore, through marriage institution he questions loyalty.In his works, the writer implies that Russia, where capitalism and materialism expands increasingly, loses its moral values in the process of time. Using plain language all these qualifications are achieved by the writer, and via the language he enriches with idioms and proverbs, he proves his awareness of his culture. Anahtar Kelimeler : Capitalism,Ural,fabricator,woman,family life