Doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky)'nda bazı fizyolojik özelliklerin yükseltiye bağı değişiminin araştırılması
Effects of altitude on some physiological parameters of oriental beech (Fagus orientalis Lipsky)
- Tez No: 382227
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN TİLKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky)'nda yükseltiye bağlı olarak gaz değişimi, stomatal iletkenlik, elemental analiz, yaprak su potansiyeli, spesifik yaprak alanı ve klorofil içeriği gibi fizyolojik parametrelerin değişimlerinin araştırılmasını amaçlamıştır. Ekolojik olarak sıcaklık, yağış gibi etkenlerin değişmesiyle doğal ortamında doğu kayınının fizyolojik değişimleri Artvin Ortaköy bölgesinde belirlenmiştir. Artvin'de doğal olarak yayılış gösteren Doğu kayının bulunmuş olduğu meşcerelerde aynı bakı, aynı toprak yapısı bulunarak ölçümlerin farkının sadece yükseltiden kaynaklanabilecek değişiklikler olmasına özen gösterilerek hazırlanmıştır. Yükseltiye bağlı olarak fotosentez ve stomatal iletkenlikler arasında fark tespit edilmemiştir. Yaprak su potansiyeli, toplam klorofil içeriği, spesifik yaprak alanı ise istatistik anlamda farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the differences between altitudinal physiological parameters on oriental beech (Fagus orientalis Lipsky) such as gas exchange, stomatal conductance, elemental analysis, leaf water potential, specific leaf area and chlorophyll content. Oriental beech was observed in the natural habitat with the changes of ecological parameters such as precipation and temperature in Artvin Ortaköy. The study area was located in Ortaköy, Artvin. The experimental area had the same soil structure and aspect. This study showed that photosynthesis and stomatal conductance of oriental beech were not affected by altitude, significantly. But leaf water potential, specific leaf area and chlorophyll content showed significant differences between the experimental areas.