Silika jel yüzeyinin aktifleştirilmesi schiff bazının immobilizasyonu ve sanayide kullanılan kromun absorblanması
Silica gel surface activation schiff base immobilization and used in the industry to be absorbed in chrome
  1. Tez No: 382232
  2. Yazar: EREN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada öncelikle silika jel yüzeyine 3-kloropropil-trimetoksisilanın bileşiği modifiye edilerek tekli tabaka oluşturulmuştur. Hazırlanan modifiye silika jelin uç fonksiyonel grubuna 4-fenilasetonaftanon-4-aminobenzoilhidrazon bileşiğinin uygun fonksiyonel grubu kovalent yolla immobilize edilmiştir. İmmobilizasyon reaksiyonu taramalı elektron mikroskobu yöntemiyle karakterize edilmiştir. İmmobilize edilmiş silika jelin üzerine Cr(VI) ve Cr(Atık)) metal iyonlarının adsorbanlanması, farklı adsorban miktarı, pH, etkileşme süresi, çözelti konsantrasyonu ve sıcaklık gibi parametreler ile tespit edilmiştir. Cr(VI) ve Cr(Atık) metal iyonlarının sadece Langmuir izotermine uygun adsorpsiyon davranışı gösterdiği bulunmuştur. Sorpsiyonun mekanizmasını incelemek için Dubinin-Radushkevich adsorpsiyon izotermleri çıkarılmış ve ortalama adsorpsiyon enerjileri hesaplanmıştır. Adsorpsiyon izotermlerine göre Cr(VI) ve Cr(Atık) metal iyonlarının kimyasal etkileşmelerle tutulduğu sonucuna varılmıştır. Adsorban için termodinamik parametreler tespit edilmiş ve adsorpsiyonun ΔH0, ΔS0 ve ΔG0 değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlardan metal iyonlarının adsorban üzerine adsorpsiyon reaksiyonlarının endotermik olduğu tespit edilmiş ve ΔS0 değerlerinin pozitif olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly monolayer was composed with modifying of 3-chloropropyl-trimetoxysilane compound to the surface of silica gel. Convenient functional group of 4-fenilasetonaftanon-4-aminobenzoilhidrazon was immobilized to functional group of prepared- modified silica gel's via covalent. Immobilization reaction was characterized with scanning electron microscopy method. Adsorbtion of Cr(VI) and Cr(wastewater) metal ions on immobilized silica gel's were evaluated at different parameters like different amount of adsorbent , pH, interaction time, metal solution concentration and temperature. of Cr(VI) and Cr(wastewater) metal ions were fitted to the Langmuir isotherm exclusively. To evaluate the sorption mechanism, Dubinin-Radushkevich adsorption isotherm was obtained and average adsorption energies were calculated. According to adsorption isotherms, it was concluded that Cr(VI) and Cr(wastewater) metal ions were sorbed via chemical interactions. For adsorbent, thermodynamic parameters were calculated and ΔH0, ΔS0 and ΔG0 values of adsorption were estimated. It was determined from results handled that adsorption reactions of metal ions on adsorbent was endothermic and ΔS0 value was found to be positive.