Mobilya endüstrisinde tüketici şikayetleri ve analizi: Artvin ili örneği
Consumer complaints in furniture industry and analysis: The case of Artvin
- Tez No: 382237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada tüketicilerin mobilyaya ilişkin tercihleri, satın alma, kullanım davranışları ve mobilyaya ilişkin sorunlarının incelenmesi amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. İnsanların, ihtiyaçlarım gidermek amacıyla mal ve hizmet satın almaları ve kullanmalarına tüketim denilmektedir. İnsanların tümü tüketici durumundadır. Tüketici davranışları; mal ve hizmetlerin temini ve kullanılması konusunda fertlerin bilgi edinme, etkilenme durumu, nasıl ve niçin satın almaya veya almamaya karar verdikleri, malı kullanırken veya kullandıktan sonraki tutumlarım içermektedir. Ağaç Mobilya; oturma, yemek yeme, çalışma, yatma vb. işlerin yapılmasında kolaylık ve rahatlık sağlayan, parçalarının büyük çoğunluğu masif, lifli, yongalı ve tabakalı ağaç malzemeden yapılan, taşınabilir veya sabit olarak kullanılan eşyadır. Bu çalışmanın amacı, Artvin ili Merkez ilçede tüketicilerin mobilya tercihleri ve kullanımlarım belirlemektir. Tüketici davranışlarını etkileyen faktörler doğrultusunda, mobilya tercihleri ve kullanımı farklılıklar gösterebilmektedir. Çalışma materyali olarak Artvin ilindeki ve 7 ilçe seçilmiştir. Metot olarak yüz yüze anket yöntemi seçilmiştir. Anket yapılan tüketici sayısı 156 'dir. Mobilya tercihi ve kullanımı, aile içinde kadın ve erkeklerin tercihlerine göre değişmektedir. Mal ve hizmet üreten işletmelerin tüketicilerin davranışlarım sağlıklı bir şekilde belirlemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The current study was planned and carried out to investigate the preference of consumers on furniture, their purchasing and using behaviours and problems concerning furniture. People's buying goods and services to get their necessities is called consumption. Ali people are in consumers position. Consumers behaviour contain getting information on the procurement and use of goods and services; hovv and why poeple decide to buy or not to buy and their attitude before and after the use of goods. The wooden furniture is an object which facilitates and is used for sitting, eating, studying, sleeping ete. Most of its parts are made of massive, fibre, chip or layer wooden material. They are portable or stable. The purpose of this study is to determine the consumers* preferences and their usage in Artvin. The consumers' furniture preferences can be different from each other depending on affeeting their behaviour. Seven districts in the province of Artvin and the study material has been selected. Face to face public survey method was employed. The number of the consumers participated is 156. The preference and usage of fumiture has been changing according to the men' and vvomen' preferences in family. Firms which produce goods and services are required to adequately determine the behaviour of consumers.