Mobilya endüstrisinde modern ambalaj teknikleri ve hasarın azaltılması
Modern furniture packaging techniques and damage minimization
  1. Tez No: 97833
  2. Yazar: MUSTAFA ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Son yıllarda bilim ve teknolojideki önemli gelişmeler mobilya endüstrisini de büyük ölçüde etkiledi. Bu gelişmelere paralel olarak insanların yaşam stan dardı yükselmekte ve ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. Bu durum mobil ya üreticilerini bilgisayar destekli tasarım ve imalat tekniklerini kullanmaya zorlamıştır. Mobilya üretim ve tasarımında meydana gelen bu gelişmelerin mobilya amba lajı konusunda da oluştuğunu ne yazık ki söyleyemiyoruz. Mobilyanın amba lajlanması aslında üretim sürecinin önemli bir parçasıdır. Üretilen mobilya ta şıma ve depolama sırasında uygun bir şekilde korunmaz ise hasarlar oluşur. Rutubet ve toz gibi çevre şartları, çarpma, sıkışma, titreşim gibi unsurlar mo bilyada hasar oluşturur. Mobilyada oluşabilecek en küçük bir hasar diğer ürünlerden farklı olarak mobilyanın değerini önemli ölçüde azaltır. Ambalajlama teknikleri ürünün korunmasını sağlarken ambalaj maliyetini de minimum düzeyde tutmalıdır. Özellikle seri üretimde ambalaj süresi ve amba laj malzemesi maliyetlerde önemli bir unsurdur. Öte yandan ambalajın büyük lüğü ve ağırlığı taşıma ve depolamada çok önemlidir. Bilinçli tüketici iyi ambalajlanmış ürünü seçecektir. Ambalaj malzemesinin ka litesi ve rengi gibi faktörler de ürünü cazip hale getirir. Ambalaj malzemesinin çevre dostu olması da önemlidir. Yukarıda belirtilen nedenlerle mobilya ambalajı konusunda son yıllarda muh telif araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada literatür taraması yapılmış ve mo bilyada oluşan hasar türleri incelenmiştir. Amaç mobilyanın taşınması ve de polanmasında hasar riskini minimize edecek olan tekniklerin belirlenmesi ve yaygınlaştırılmasında işletmelere ve araştırmacılara yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
In the last decades, highly developing science and technology have great effects on furniture industry. In parallel to these developments, life standards and people requirements are also increasing day to day. These requirements have forced the furniture manufacturers to use high technology tools such as computer aided design softwares and computer controlled machines. These inputs have raised the quantity and quality of the furnitures. Unfortunately, packaging techniques have not developed as fast as design and production techniques because the importance of the packaging has not been realized at the beginning. In fact, the product packaging is one of the necessary needs of manufacturing process. Because, during storage and transportation of the products sufficient amount of conservation from any damage must be done otherwise the product even if it is a good one can eas ily be damaged. Unsuitable environmental conditions, such as humidity and dust, and unwanted phenomena like impact on the product, dropping, squeezing or shaking of it are some examples to the causes of damages. The price of the furniture drops too much when it gets even a very small damages. Packaging techniques must take into account not only the conservation of the product but also minimization of the packaging cost. Especially in mass pro duction units, the packaging time and packaging material have a great contri bution to the cost. The size and weight of the packaging have an effect on the storage and handling cost. Most of the time, customers choose the well-packaged one among the simi lar products. Consequently many factors such as colour must be considered to make the packaging attractive. In addition to the above requirements, in order to decrease the environmental pollution, packaging material must have a recycle-ability. Due to these facts, several researches have been concentrated on furniture packaging techniques. In this study, a literature survey on furniture packaging and types of damages are done and it is aimed to offer several techniques to minimize the damage during storage and transportation of furnitures.