National cyber security strategy: A model for Nigeria
Milli siber güvenlik stratejisi: Nijerya için bir model
- Tez No: 382296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HASAN KOLTUKSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Toplumun ve bireyin bilgi ve iletişimin gücünü kullanması kaçınılmaz bir şekilde günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Sonuç olarak elde edilen kolaylık, başarı ve verimliliğin bir bedeli ise güvenlik tehdididir. Sistemler, altyapılar arası artan bağlantılar ve dijital teknolojilerin birbirine bağlılığının artması, risk ve tehditlerin çeşitliliğini, hacmini ve hızını daha büyük oranda arttırıyor. Bilgi sistemleri, güvenlikten ziyade yüksek performans, birlikte çalışılabilirlik ve bağlanılabilirlik üzerine yoğunlaşmaktadır. Teknik çözümler pas geçilmekte ve dolayısıyla yarı güvenlik sağlanmaktadır. Advance persisted threat'lerin, sayısı artış gösteren farklı gruplar tarafından kişilere, kuruluşlara ve ülkelere uygulanıyor olması, hükümetin stratejik önlemler ve yöntemler benimsemesini, teknolojik ve siber risklerin düzenlenmesi için gerekli araçları edinmesini mecburi hale getirmiştir: Milli Siber Güvenlik Stratejisi(MSGS). Bu yüksek seviye ve geniş kapsamlı yaklaşım milletin kendine özgü durumlarını, kurallarını ve ulaşılabilir hedeflerini ifade etmektedir. Yasal, yöntemsel, örgütsel ve taktiksel önlemlerin düzgün belirlenmesiyle işbirliği ve koordinasyon içinde çalışılması güvenliği güçlendirecektir. Bütün milli bölgelerin siber güvenlik stratejileri belirlemeye başlamalarının gerekliliğinin, milli güvenlik, ekonomi, refah ve diğer milli gelişim amaçları açısından büyük önem arz ettiği ima edilmektedir. Nijerya MSGS'ye ihtiyaç duymaktadır, güvenlik risklerini engellemek, ortaya çıkarmak amacıyla yasal politikaların yeniden şekillendirilmesi ve yeterli kapasitede binalar sağlanması kapsamında daha etraflı ve milli bir tutum benimsenmelidir.
Özet (Çeviri)
The society's and individual's harnessing of the power of information and communication technology has inevitably become part of daily routine. The resulting ease, success and the productivity came with a price; breach of security. The prolific system interconnection, increasing linkage between infrastructures, and growing dependence on digital technologies further increased the varieties, volume and velocity of threats and risks. Coupled with that fact, information systems were engineered with less consideration on security but ultimate performance, interoperability and connectivity. The technical solutions are bypassed and themselves need to be sub-guarded. These and the increase of different actors group with advance persisted threats to individuals, organizations and a country as a whole makes it necessary for national government to take steps to adopt strategic measures, procedures and acquire tools to improve the way that technological and cyber-risks are managed: the National Cyber Security Strategy (NCSS). It is a high-level top-down approach that articulates the nation's peculiar context, principles and achievable objectives. Strengthening security by collaboration, coordination and cooperation with proper deployment of legal, procedural, organizational and tactical measures. It will be hinted a necessity for all nation states to inaugurate the strategic dealing with cyber security as it is crucial for national security, economic prosperity and other national developmental goals. Nigeria is typically desperate for NCSS, a more comprehensive national-led approach toward cyber security to provide human and institutional capacity building, coordination and reshape the legislation policies to deter, detect, investigate and prosecute.