Financial inclusion of SMEs in Ghana, a model proposal for an organizational and functional architecture to introduce Islamic finance in rural banking in Ghana
Gana'da küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansal tabana yayılımı: İslami finansın kırsal bankacılığa dahil edilmesine yönelik örgütsel ve işlevsel bir model önerisi
  1. Tez No: 936227
  2. Yazar: HARUN ADAMS BABANGIDA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDALRAHMAN M.I. MIGDAD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tez, Gana'daki kırsal bankacılık operasyonlarında İslami finans ilkelerini uygulamaya koymanın zorluklarını ve fırsatlarını incelemektedir. Kırsal alanlardaki KOBİ'lerin finansal katılımını artırmak için organizasyonel ve işlevsel bir mimari önermektedir. Çalışmada, Ulusal Finansal Erişimi Geliştirme Politikası ve Dijital Finansal Hizmet Stratejisi de dahil olmak üzere çok sayıda veri kaynağı ve politika belgesinin analizi yoluyla, erişim, kullanım, kullanılabilirlik, engeller, İslami finans algıları ve İslami finans tercihleri dahil olmak üzere temel odak alanlarını ortaya konmaktadır. Çalışmanın bulguları, mobil para sektöründe önemli ilerlemeler kaydedildiğini ancak mobil para hesaplarının normal banka hesaplarına dönüştürülmesine ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Çalışmada, banka hesabı olmayan nüfusa ulaşmada şube genişletmenin, mobil para aracılarının ve dijital araçların önemi vurgulanmaktadır. Cinsiyet, eğitim, coğrafi konum, yüksek faiz ödemeleri, teminat sağlanması ve uygun kimlik bilgilerinin bulunmaması gibi finansal katılımın önündeki engeller tespit edilmiştir. Finansal katılımı artırmak için, KOBİ'lerin hisse senetlerinin daha küçük birimlerde alım satımı için ikincil bir pazarın geliştirilmesinin yanı sıra dijital ürünlerin ve acente bankacılığının kullanılması önerilmektedir. Hükümete, elektronik işlem vergisinin getirilmesi konusunda dikkatli davranması ve finansal eğitim girişimlerini yoğunlaştırması çağrısında bulunulmaktadır. Çalışmada mobil para aracılarının güvenliği vurgulanmakta ve müşterileri dolandırıcılardan korumak için siber güvenlik önlemleri alınması önerilmektedir. Çalışma, kırsal bölgelerdeki ve gecekondu bölgelerindeki savunmasız bireyler için ikinci kademe Müşterinizi Tanıyın (KYC) politikasının uygulanmasını ve yerel kanaat önderlerinin hesap başvurularının garanti altına alınmasını önermektedir. Kredi kullanılabilirliği ve maliyeti de KOBİ'ler için temel kısıtlamalar olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca, kredi yönetimini ve dağıtımını iyileştirmek için KOBİ'leri, hükümeti ve bağışçı desteğini içeren konsolide bir yaklaşım önerilmektedir. Tez, KOBİ'lerin karşılaştığı zorlukları ele almak ve Gana'da finansal katılımı teşvik etmek için politika önerileri sunmaktadır. Önerilen girişimler, kredi yönetimindeki darboğazları azaltmayı, yeni kurulan şirketler için sürdürülebilir finansman kaynakları sağlamayı ve finansal kurumlar, KOBİ'ler ve hükümet arasındaki işbirliğini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu tavsiyelerin uygulanmasının olumlu sonuçlar vermesi ve Gana'nın ekonomik kalkınmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the challenges and opportunities of introducing Islamic finance principles in rural banking operations in Ghana. It proposes an organizational and functional architecture to enhance the financial inclusion of SMEs in rural areas. Through analysis of multiple data sources and policy documents, including the National Financial Inclusion Development Policy (2018) and Digital Financial Service Strategy (2018), the study identifies key focus areas, including access, usage, availability, barriers, perceptions of Islamic finance, and preferences for Islamic finance. The findings indicate that while significant progress has been made in the mobile money sector, there is a need to convert mobile money accounts into regular bank accounts. The study highlights the importance of branch expansion, mobile money agents, and digital tools in reaching the unbanked population. Barriers to financial inclusion, such as gender, education, geographical location, high-interest payments, provision of collateral, and absence of proper identification, are identified. To enhance financial inclusion, the study proposes the adoption of a secondary market for trading stocks of SMEs in smaller units, as well as the use of digital products and agency banking. The government is urged to proceed cautiously with the introduction of an electronic transaction levy and intensify financial education initiatives. The security of mobile money agents is emphasized, and cyber security measures are recommended to protect customers from fraudsters. The study suggests implementing a second-tier Know Your Customer (KYC) policy for vulnerable individuals in rural and slums, allowing local opinion leaders to guarantee their account applications. Credit availability and cost are also identified as major constraints for SMEs, and the study proposes a consolidated approach involving SMEs, government, and donor support to improve credit administration and delivery. The thesis provides policy recommendations to address SMEs' challenges and promote financial inclusion in Ghana. The proposed initiatives aim to reduce bottlenecks in credit administration, provide sustainable funding sources for start-ups, and foster collaboration between financial institutions, SMEs, and the government. Implementing these recommendations will yield positive results and contribute to Ghana's economic development