Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde siber güvenlik strateji belgesi eylem planı oluşturulması ve uygulama yöntemlerinin geliştirilmesi
Designing a cyber security strategy document action plan and development of implementation methods in North Cyprus
  1. Tez No: 858095
  2. Yazar: ÖZLEM EVRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN CİYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Teknolojinin hızla ivmelenmesi insan hayatını kolaylaştıracak çözümler sunsa da olumsuz etkileyecek ve ciddi sorunlara yol açacak teknolojik tehditleri de beraberinde getirmektedir. Teknolojiyi kullanan saldırılar, hırsızlıklar ve casusluk olayları her yıl öncekine göre katlanarak artmaktadır. Günümüzde siber dünya, yaygın siber tehdit ve saldırılara karşı, etkilerini en aza indiren ve güvenliğin sürekliliğini sağlayan çeşitli stratejiler, teknolojiler ve politikalar aracılığıyla ile korunmaktadır. Birçok ülke, bilgi ve kaynaklarını korumaya yönelik siber güvenlik stratejileri oluşturmaya ve etkili uygulama yöntemleri geliştirmeye öncelik vermektedirler. Farklı ülkeler tarafından geliştirilen siber güvenlik stratejileri, güvenli bir çevrimiçi ortam oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Bütün tedbirlere rağmen tehditler ve saldırılar artmaya devam etmekte ve stratejiler ulusal güvenliği garanti altına almakta yetersiz kalmaktadır. Akıllı dünyanın güvenliğinin sağlanması için dijital gerçekliğe ayak uydurabilen, kendini yenileyebilen, sürdürülebilir ve etkili bir stratejiye ihtiyaç vardır. Literatürün bolluğuna rağmen stratejilerin etkili bir şekilde uygulanması konusunda önemli bir boşluk bulunmaktadır. Strateji değerlendirilirken aksiyon planının yerine getirilmemesi durumunda ortaya çıkacak risklere bakılmaksızın ölçüm yapılmaktadır. Bu nedenle bu eksikliğin giderilmesine yönelik eylem başlıklarının hayata geçirilmemesi durumunda oluşacak riskin değerlendirilmesi önerilmektedir. Önerilen eylem planının strateji modeli üzerinden hayata geçirilmesiyle risk analizine dayalı puan kartı kullanılarak sürdürülebilirliğin ve sürekli iyileştirmenin artırılacağının vurgulanması amaçlanmaktadır. Mevcut araştırma çalışmasında, bu özel problemin üstesinden gelmek için tasarım bilimi araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu konuya ilişkin hedefler ve yol gösterici ilkeler tanımlanmış olup, daha önce üzerinde çalışılmamış olan risk unsurunun da dikkate alınarak sorunun çözümünde yeni bir puan kartının kullanılabileceği ortaya konulmuştur. Bu yaklaşım, risk temelli puan kartının görüntülenmesi ve ulusal stratejinin analiz edilmesi için kullanılmıştır. Günümüzde dijital dönüşümün getirdiği artan zorlukların üstesinden gelmek için puan kartlarının kullanılması, stratejinin değerlendirilmesine, eksikliklerinin giderilmesine ve öz değerlendirmenin sağlanmasına katkı sağlayacaktır. Bu çalışma, bugüne kadar pek fazla tartışılmayan, verimliliği artırma yöntemi olarak risk temelli ölçmenin çözüm olabileceğini öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Though technology is advancing at a rapid pace and delivers answers to make life easier for people, it also carries with it technological threats that could have a negative impact and cause major issues. Technology-related attacks, thefts, and espionage cases are growing significantly yearly. Today's cyber world is shielded against frequent cyber threats and attacks by a range of strategies, resources, and regulations that limit their impact and guarantee security continuity. Developing cyber security policies and efficient execution methods is a top priority for many nations in order to safeguard their resources and data. Globally established cybersecurity strategies contribute to the establishment of a secure online environment. Threats and attacks keep growing in spite of all security measures, and plans are not enough to ensure national security. A long-term, practical approach that can adapt to changing times and keep up with digital reality is required to ensure the security of the smart world. There is an important gap in the effective use of techniques, regardless of the wealth of knowledge. Measurements are taken when assessing the strategy, regardless of the risks that could occur if the action plan is not carried out. As a result, it is advised to assess the risk that may arise from failing to carry out the action headings intended to remove this shortfall. It is intended to highlight that adopting a scorecard based on risk analysis will improve sustainability and continual improvement by putting the suggested action plan into practice using the strategy model. The design science research method was applied in the current study to deal with this specific issue. It has been shown that a new scorecard may be utilized to tackle the problem by taking into account the risk aspect that has not been studied before. Goals and guiding principles surrounding this issue have been developed. The national strategy was examined and the risk-based scorecard was visualized using this method. By implementing scorecards to address the growing challenges posed by the current digital transformation, the strategy will be evaluated, its shortcomings will be removed, and self-evaluation will be guaranteed. This work raises the possibility that risk-based measurement—which hasn't received much attention up to this point—may be the answer for improving efficiency.