Güney Doğu Karadeniz'de (Rize) Nassarius reticulatus (Gastropoda: Nassariidae)'un yaş ve büyüme özelliklerinin belirlenmesi
Determi̇nati̇on of age and growth proporti̇es of nassarius reticulatus (Gastropoda: nassariidae) along the South Eastern Black Sea (Ri̇ze)
  1. Tez No: 382310
  2. Yazar: AYSEL KOT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MUTLU GÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma Şubat 2013 ile Aralık 2013 tarihleri arasında Rize-Merkez ve İyidere'de 15-30 m derinliklerde aylık olarak beam trolü ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Merkez istasyonunda Nassarius reticulatus popülasyonunun boylarının 14,49–29,38 mm arasında dağılım gösterdiği, ortalama boyun 22,00±0,10 mm ve ortalama ağırlığın 1,32±0,01 g olduğu, İyidere istasyonunda ise boyun 11,77–28,1 mm arasında dağılım gösterdiği, ortalama boyun 22,17±0,14 mm ve ağırlığın ise 1,30±0,02 g olduğu tespit edildi. Merkez istasyonu için boy-ağırlık ilişkisi W=0,0013*L2,2458, İyidere istasyonu için W=0,0015*L2,1805 olarak tespit edildi. Büyüme parametreleri ve yaş tespitinde Bhattacharya metodu (FISAT II) kullanıldı. Araştırmanın yapıldığı her iki istasyonda da 5 yaş grubu bireylerin olduğu tespit edildi. Bu yaşlara karşılık gelen Merkez ve İyidere istasyonları için ortalama boylara göre hesaplanan von Bertalanffy büyüme parametreleri sıarsıyla, L∞ = 30,50 mm, K= 0,73 yıl-1, t0= -0,22 yıl C= 0,29 ve WP= 0,91; L∞= 28,00 mm, K= 0,68 yıl-1, t0= -0,24 yıl, C= 0,30 ve WP= 0,90 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted by using beam trawl with monthly, between February 2013 and December 2013 in Rize (Merkez) and İyidere at the depths varying from 15 to 30 m. In the study, it was determinated that the length of N. reticulatus ranged from 14.49 to 29.38 mm, mean length of shell and mean weight was found as 22.00±0.10 mm and 1.32±0.01g for Merkez station, whereas in İyidere station, samples were distributed in the range of 11.77 – 28.1 mm, the mean shell length and the mean weight was calculated as 22.17±0.14 mm and 1.30±0.02g, respectively. The relationships between shell length (L) and live weight (W) were estimated as W=0.0013*L2.2458 and W=0.0015*L2.1805 for Rize (Merkez) and İyidere station, respectively. In order to estimate the growth parameters and age determine in both stations, the method of Bhattacharya (FISAT II) was applied and 5 age groups were determined. The von Bertalanffy growth parameters, which were calculated based on the mean shell lengths corresponding to these ages, were estimated as L∞= 30.50 mm, K= 0.73 year-1, t0= -0.22 year , C= 0.29 and WP= 0.91 for Rize (Merkez) station and L∞ = 28.00 mm, K = 0.68 year-1, t0= -0.24 year, C= 0.30 and WP= 0.90 for İyidere station.