Türdeş olmayan hiperbolik denklem için devirli (periyodik) sınır koşullu karışık problemin fourier yöntemi ile incelenmesi
Analysis of the mixed problem with periodical boundary conditions for nonhomogeneous hyperbolic equation with fourier method
  1. Tez No: 382311
  2. Yazar: REYHAN VAHAPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HALİLOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez yazımında ihtiyacımız olan bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde bir boyutlu hiperbolik denklem için devirli sınır koşullu karışık problemin çözümünün varlığı ve tekliği Fourier, başka bir deyişle değişkenlere ayırma yöntemi ile incelenmiştir. Bunun için problemin çözümü değişken katsayılı Fourier serisi şeklinde aranmış ve sözü edilen değişken katsayılar başlangıç verilerin yardımı ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of two parts. The first part includes the information used in the thesis. In the second part, the uniqueness and the existence of the solution of the mixed problem for one-dimensional hyperbolic equation has been examined with Fourier, in other words separation of variables method. Hence, the solution of the problem has been searched as a Fourier series with variable coefficients and the mentioned variable coefficients have been determined by the help of the initial data.