Ortotomiğin Study resmi
Study map of the circle
  1. Tez No: 382327
  2. Yazar: ÖNDER GÖKMEN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDDIKA ÖZKALDI KARAKUŞ, PROF. DR. HASAN HİLMİ HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına olup, literatür hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde bu çalışma için gerekli kavramlar, tanımlar ve teoremler verilmiştir. Ayrıca açılabilir regle yüzeylerin belirlenmesi üzerine yeni bir metottan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde birim dual küre üzerindeki küresel ortotomik hesaplanmıştır. Küresel ortotomiğe 3-boyutlu Öklid uzayında karşılık gelen regle yüzey elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ise dual vektörel hesaplamalar kullanılarak 3-boyutlu Öklid uzayında ve 3-boyutlu Lorentz uzayında açılabilir küresel ortotomik regle yüzeyler için bir metot verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is an introduction devoted to the literature. Second chapter deals with the concepts, necessary definitions and necessary theorems. Moreover, a new method of determination of a developable ruled surface is mentioned. In chapter third, spherical orthotomic of circle on unit dual sphere is calculated and spherical orthotomic ruled surface is obtained which corresponds to spherical orthotomic of circle. In fourth chapter of this thesis, using dual vector calculus, a method of determination of a developable spherical orthotomic ruled surface in 3-dimensional Euclidean space and 3-dimensional Lorentzian space is presented.