Mavi yengeç (callinectes sapidus)'te ototominin kabuk değişimine etkisi
The effect of autotomy on molt in blue crab, callinectes sapidus ruthbun
  1. Tez No: 927131
  2. Yazar: BERK SUCUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Mavi yengeç (Callinectes sapidus), Kanada orijinli olan ve yüzen yengeçler ailesine mensup bir yengeç türüdür. Dünya piyasasında sert veya yumuşak kabuklu olarak yüksek pazar değerinde talep görmektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yapılan yetiştiriciliğinde, doğadan toplanan yengeçlerin kabuk değiştirmesi beklenir ve en değerli hali olan 'yumuşak kabuklu yengeç' aşamasında hasat edilerek gerçekleşmektedir. Yengeçler yalnızca kabuk değiştirip yumuşak hale geçtikleri aşamada büyümektedirler. Bu nedenle ototomi gibi kabuk değişimine teşvik eden uygulamalar geliştirilmiştir. Bu çalışmada erkek ve olgun dişilerden oluşan iki ayrı deneme yürütülmüştür. Erkek bireylerde 2 kıskaç (E1), 4 yürüme bacağı (E2), 1 yürüme bacağı (E3), 6 yürüme bacağı ototomisi (E4) uygulanan ve ototomi uygulanmayan, uzuvları tam bireyler (EK) kullanılarak gruplar oluşturulmuştur. Olgun dişi bireylerde ise 2 kıskaç (D1), 4 yürüme bacağı (D2), 6 yürüme bacağı ototomisi (D4) uygulanan ve ototomi uygulanmayan yani uzuvları tam bireyler (DK) kullanılarak ikinci deneme kurulmuştur. Ototomi işlemi, laboratuvara alınan yengeçlerde, uzuvların vücut ile birleştiği yerden keskin bir makas yardımıyla kesilerek gerçekleştirilmiştir. Toplam 89 gün süren çalışma sonucunda erkek bireylerde en düşük kabuk değişimi kontrol grubunda, en fazla kabuk değişimi 6 yürüme bacağı alınan bireylerde gerçekleşmiştir. Ağırlık artış oranı en yüksek E4 (%57,26; p0,05) takip etmiştir. Olgun dişilerde herhangi bir kabuk değişimi gözlemlenmezken, ağırlık artışları istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Blue crab (Callinectes sapidus) is a species of crab that originates from Canada and belongs to the swimming crab family. It is in high market value demand in the world market as a hard or soft shell. In its cultivation in the United States of America (USA), crabs collected from nature are expected to molt and are harvested at the most valuable stage, the 'soft shell crab'. Crabs only grow at the stage where they molt and become soft. For this reason, practices that encourage shell molting, such as autotomy, have been developed. In this study, two separate experiments consisting of males and mature females were conducted. In males, groups were created using individuals with complete limbs and no autotomy (EK) that received 2 chelipeds (E1), 4 pereopods (E2), 1 pereopods (E3), 6 pereopods autotomy (E4). In mature females, the second experiment was established using individuals with complete limbs and no autotomy (DK) that received 2 chelipeds (D1), 4 pereopods autotomy (D2), 6 pereopods (D4). Autotomy was performed on crabs taken to the laboratory by cutting the limbs where they join the body with a sharp pair of scissors. As a result of the study that lasted 89 days, the lowest shell change in males was in the control group, and the highest molting was in individuals from which 6 pereopods were removed. The highest weight gain rate was observed in the E4 (57.26%; p0.05). No molting was observed in mature females, and the weight gains were found to be statistically insignificant (p>0.05).