Akciğer transplantasyonunda cerrahi tekniklerin karşılaştırılması (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 38234
  2. Yazar: ONUR GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Akut veya kronik progresif pulmoner hastalıkların neden olduğu solunum yet mezliği nedeniyle her yıl binlerce hasta kaybedilmektedir. Bu güne kadar pek çok merkezde hem insan üzerinde hem de deneysel sahada yürütülen akciğer transplantasyonu çalışmaları bu hastaların çoğunda potansiyel bir tedavi yöntemi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu konu ülkemizde henüz çok yenidir ve tekniklerin öğrenilmesi ve komplikasyonlardan kaçınılması için deneysel alanda çalışmaya ihtiyaç göstermektedir. Çalışmamızda 16 köpek üzerinde bir sol akciğer ototransplantasyonu başarı ile gerçekleştirilmiştir. Bronşial anastomoz teknikleri ve pulmoner anastomoz teknikleri karşılaştırmalı olarak çalışılmıştır. Bulgularımızda, deneklerde operasyonlar sonucunda ciddi komplikasyonlar görülmemiş, radyolojik bulgular ve otopsi bulguları normal sınırlarda olarak tespit edilmiştir. Histolojik çalışmalar ve bronkoskopik çalışmalarda da transplante akciğerde ciddi bir patoloji tespit edilmemiştir. Bu karşılaştırmalı deneysel çalışmanın sonucu olarak, başarılı bir ototransplantasyon tekniği ; - Total iskemi süresinin azaltılması ve pulmoner venöz trombozisden kaçınılması için, bir sol atrial cuff çıkarılarak uygulanan pulmoner venöz anastomoz ve - Bronşial anastomoz hattında nekroz ve stenoz komplikasyonunu en aza indiren, tek tek sütürlerle uygulanan bir bronşial anastomoz tekniğini içermelidir; 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thousands of patients have died each year of respiratory failure resulting from acute or chronic progressive pulmonary disease. Palliation could potentially be accom plished in many of these patients by transplantation of a lung. However, to date a lot of lung transplantation operations have been performed in humans as well as in experimental area in many centres worldwide. This is a new topic in our country, and it needs experimental studies to learn the techniques and to avoid the complications. This is an experimental study, about improved techniques for canine lung trans plantation. Auto transplantation of the left lung, was successfully performed in 16 dogs. The techniques of bronchial anastomosis and the techniques of pulmonary venous anastomosis were studied and compared. Studies on these animals showed no severe reaction to operation, an almost normal chest x-ray, and a grossly normal appearance of the lung at autopsy. The bronchoscopes and the histologic appearance of autografted lungs were normal. As a result of this comparative study, an improved method for auto transplanta tion of the canine lung includes a left atrial cuff anastomosis with continue sutures which prevents the pulmonary venous thrombosis and decreases the total ischemic time. And the segments of recipient and donor bronchus should be sutured one by one with single sutures to prevent the necrosis and stenosis at the anastomosis line. 64