Real-time PCR kullanılarak Beyşehir Gölü ve çevresinde iki amfibi patojeninin (Batrachochytrium dendrobatidis ve Ranavirüs) yaygınlığının ilk kez saptanması
First determination by real-time assay of prevalence of two amphibianan pathogens (Batrachochytrium dendrobatidis and Ranavirus) in Beyşehi̇r Lake and its surroundings
  1. Tez No: 382359
  2. Yazar: PINAR AĞYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CENGİZ ERİŞMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Göl'ünde IUCN kriterlerine göre Kırmızı Liste'de (Red List)“Nesli tehlike altında bulanan hayvanlar”kategorisinde yer alan ve azalmakta olduğu ifade edilen endemik anur türü Pelophylax caralitanus üzerinde Real-time PCR tekniği ile ölümcül hastalıklarla bağlantılı olduğu bilinen amfibi patojenleri Batrachochytrium dendrobatidis ve poikilotherm hayvanlara kolaylıkla bulaşabilen Ranavirus [Frog virus (FV-3)] genom equivalentlerine ait primerler kullanılarak varlığı veya yokluğu üzerine ilk kez çalışılmıştır. Beyşehir Göl'ünde 2012 ve 2013 yıllarında yapılan araziden 4 farklı lokalite olmak üzere toplanan endemik Anadolu bataklık kurbağası ya da Beyşehir kurbağası (Pelophylax caralitanus) üzerinde yapılan çalışmada Batrachochytrium dendrobatidis patojen fungusuna ait toplam ~%54,23 pozitif, Ranavirüs [Frog virus (FV-3)]'e ait ~%30,23 pozitif örnek tespit edilmiştir. Araştırma sonucu amfibi türlerinin yok olmasından sorumlu kabul edilen bu iki önemli patojen; Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) fungusu ve Ranavirus (Irıdoviridae)'ün ülkemizde özellikle ekonomik ve ekolojik öneme sahip türlerin ve dolayısı ile biyoçeşitliliği oluşturan türlerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two amphibian pathogens were identified on endemic Pelophylax caralitanus, which is located in Beyşehir Lake in Beyşehir, Konya and listed as Near Threatened (NT) on Red List by IUCN and also known as to be decreasing, using the Real – Time PCR (quantitative PCR, qPCR) technique. Beyşehir Lake is the biggest freshwater lake in Turkey. That two amphibian pathtogens are Batrachochytrium dendrobatidis and Ranavirus [Frog virüs, (FV-3)]. Batrachochytrium dendrobatidis causes Chytridiomycosis and Ranavirus causes Red–Leg deadly disases. In Beyşehir Lake, presence or absence of that pathogen organisms was determined for the first time using qPCR technique with specific primers. Anatolian marsh frogs (Pelophylax caralitanus) were collected from 4 different localities of Beyşehir lake in 2012 and 2013 years. End of the laboratuary studies, results of Batrachochytrium dendrobatidis detection experiment were nearly 54,23 of percentage positively and results of Ranavirüs [Frog virus (FV-3)] were 30,23 of percentage positively. As a result, that two important pathogens which responsible extiction of amphibians; Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) fungi and Ranavirus (Iridoviridae) are threat to economical and ecological important species and biodiversity.