Alümina- YSZ dental malzemelerin mekanik özellikleri üzerine yaşlandırmanın etkilerinin incelenmesi
Influence of the aging time on the mechanical properti̇es of Alumi̇na-YSZ dental materials
  1. Tez No: 382372
  2. Yazar: NİLAY ATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİLE BETÜL EMRULLAHOĞLU ABİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Son yıllarda, yittria ile stabilize edilmiş zirkonya ve zirkonya ile toklaştırılmış alümina (ZTA) seramikler yüksek mekanik dayanımları, iyi termal şok, aşınma ve oksidasyon dirençleri ve mükemmel biyouyumlulukları nedeni ile dental uygulamaların en önemli malzemeleri haline gelmişlerdir. Zirkonya'nın toklaştırma mekanizması yarı kararlı tetragonal tanelerin ilerleyen bir çatlağın etrafında gerilim kaynaklı olarak kırılma işindeki yükselmeye sebep olarak monoklinik forma dönmesinden ileri gelmektedir. Bununla birlikte, bu malzemelerin düşük sıcaklıkta, nemli ortamlarda kullanımı ile ilgili yapılan çalışmalar ZrO2 tanelerinin yüzeyinde tetragonal→ monoklinik dönüşümü meydana gelebildiğini bildirilmektedir ve bu olay hidrotermal dönüşüm olarak adlandırılır ki, bu da kompozitin mekanik özelliklerinin yavaş yavaş kötüleşmesine sebep olur. Bu tez çalışmasının amacı monoklinik zirkonyanın stabilizasyonunda iki farklı stabilizatör; yittrium oksit ve yittrium nitrat katkılarının etkilerinin incelenmesi, elde edilen zirkonya tozları ile farklı oranlarda alümina içeren ZTA kompozitlerinin üretilmesidir. Elde edilen her iki stabilize zirkonya tozu ve piyasadan hazır halde alınan % 3 mol yittria ile stabilize zirkonya tozları kullanılarak; % 100 ZrO2, % 30 ZrO2+ % 70 Al2O3 ve % 20 ZrO2+ % 80 Al2O3 bileşiminde toz karışımları hazırlanmış, bunlar slip döküm ve kuru presleme yöntemi ile şekillendirildikten sonra 1400, 1450 ve 1500 °C sıcaklıklarda sinterlenmiştir. Sinterleme sonrası numuneler farklı sürelerde yaşlandırma işlemine tabi tutulmuş ve yaşlandırmanın numunelerin fiziksel ve mekanik özellikleri ve ayrıca tetragonal→ monoklinik dönüşümü üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak, kullanılan yittrium oksit ve yittrium nitrat katkıları ile kısmen stabilize zirkonya tozları elde edilmiştir ve yittrium oksit stabilizasyon işleminde daha iyi sonuç vermiştir. Yaşlandırma süresinin artması tüm numunelerin tetragonal faz yüzdeleri ve mukavemet değerlerinde azalmaya sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, yttria stabilized zirconia and zirconia-toughened-alumina ceramics have received considerable attention as dental materials, due to their attractive properties, including high-temperature mechanical strength, good thermal shock resistance, wear and oxidation resistance and biocompatibility. The toughening mechanisms of zirconia is attributed to the stress induced phase transformation of metastable tetragonal grains towards the monoclinic symmetry ahead of a propagating crack, leading to an increase in the work of fracture. However, studies on the application of these materials in humid environment at low temperature have shown that the tetragonal-monoclinic transformation can also be induced at the surface of ZrO2 grains, leading to the so-called hydrothermal transformation which produces a slow degradation of the composite mechanical properties. The aim of this study is, investigating the effects of two different stabilizer (yttrium oxide and yttrium nitrate) on stabilization of monoclinic zirconia and producing alumina-zirconia composites by the use of this stabilized tetragonal zirconia powder. Powder mixtures of % 100 ZrO2, % 30 ZrO2+ % 70 Al2O3 ve % 20 ZrO2+ % 80 Al2O3 were prepared by using experimental tetragonal zirconia powders and commercial 3 mol % yttria stabilized zirconia powder, shaped by slip casting and dry pressing, and sintered at 1400, 1450 ve 1500 °C. After sintering, aging process were performed on the samples for different periods and the effects of aging time on physical-mechanical properties and tetragonal-monoclinic transformation were investigated. As a consequence; partially stabilized zirconia powders were obtained by using yttrium oxide and yttrium nitrate and yttrium oxide gave better results than yttrium nitrate. Increasing the aging time resulted in a decraese in tetragonal phase content and mechanical strength in all samples.