Taşıt frenlerinde sıcaklık etkisine bağlı olarak fren kuvveti değişiminin deneysel olarak incelenmesi
The invegetion of change of brake force depend on temperature effecet, on vehi̇cle brakes
- Tez No: 382371
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAYRAKÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Taşıtlarda en önemli aktif güvenlik sistemlerinden birisi fren sistemidir. Daha güvenli ve daha emniyetli bir sürüş sağlamak için fren sistemleri üzerinde sürekli olarak iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır. Fren sisteminde sürtünmeden kaynaklı ortaya çıkan ısınma sonucu fren kuvvetinde değişimler meydana gelmektedir. Oluşan yüksek sıcaklıklarda fren sisteminde bulunan disk, balata vb. parçaların sürtünme özelliklerinin değişmesi ve fren sisteminde bulunan parçaların özelliklerini kaybetmesi fren performansını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada, taşıtlarda kullanılan fren sistemlerinde farklı hızlarda ve değişik fren basınçlarında sıcaklık etkisine bağlı olarak fren kuvveti değişimi deneysel olarak incelenmiştir. Deney sonuçlarına göre en ideal fren kuvveti değerlerinin hangi sıcaklıklar arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important active safety systems in vehicles is the brake system. Continuous improvements on brake systems are performed in order to ensure a more safe and secure driving. Some changes in brake power occur due to the heat arising from friction on brake system. The change of frictional characteristics of the brake system components including disc, brake vb. And loss of characteristics of these components due arising high temperatures adversely affect to braking performance. In this study, it is investigated experimentally the brake force changes depending on the effects of temperature at different speeds and various brake pressures of brake systems used in vehicles. According to the results of experiment; it has been determined the temperatures which give the ideal braking force values.