Katrak makinelerinde kullanılan elmas soketlerin kırılma davranışlarının incelenmesi
Investigatien of fracture behavievrs of diamand segments used band saw machines
- Tez No: 382374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL UCUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Katrak makineleri doğal taşların kesilmesinde kullanılmaktadır. Katrak makinelerinde asıl kesme işlemini üzerine bağlanan elmas soketler yapmaktadır. Elmas soketler değişik kuvvetlere maruz kalmakta ve bunun sonucunda istenilmeyen hasarlar meydana gelmektedir. Bu çalışmada, doğal taşların kesilmesi işleminde kullanılan elmas soketli lamaların kırılma davranışları deneysel ve nümerik olarak incelenmiştir. İlk olarak, model bir katrak makinesinde kesme testleri yapılmış ve farklı kesme parametrelerine (ilerleme ve strok hızı) bağlı olarak kuvvetler (Fx, Fy) elde edilmiştir. Bununla birlikte, hasarlı elmas soket ve lamalar mikroskobik, mikroyapı, sertlik, malzeme kompozisyonu ve çekme testlerine tabi tutulmuştur. Nümerik çalışmada ise, elde edilen deneysel verilere göre sonlu elemanlar metodu ile Franc 2DL programında gerilme, kırılma ve yorulma analizleri yapılmıştır. Analizlerde farklı kesme parametreleri (ilerleme ve strok hızı) ve elmas soket yükseklikleri ele alınmıştır. Çalışma sonuçları göstermiştir ki, elmas soketin kırılması lehim ve lama olmak üzere iki önemli bölge meydana gelmektedir. Aşınmayla birlikte elmas soket yüksekliğinin azalması yorulma ömrüne olumlu bir katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Band saw machine are used for cutting natural stone. Band saw machine are connected on diamond -segment blades and cutting makes this tool. The diamond segments are forces various loads and undesirable damage to the diamond segment consequently occur. In this study, fracture behaviours of the diamond segmented band saw used in cutting process of natural stones are investigated as experimental and numerical studies. Firstly, cutting tests are make in the band saw machine and forces are obtained in depending on different cutting parameters (feed rate and cutting speed). Therefore, damaged diamond segment and bands are carried out test such as microscopy, microstructure, hardness, material composition and tensile test. In numerical studies, stress, fracture and fatigue analyses were performed the according to obtained experimentel date Franc 2DL program based on finite element methods was used in the analyses. Different cutting parameters and diamond segment heights were considred in the analyses. In the conclusion of the study, diamond segment fracture occur in the two important region called brazed and band material. With the reduction in height of the diamond socket vaccine has made a positive contribution to the fatigue life.