Endemi̇k olan bazi türleri̇n (Centaurea tchihatcheffii, Thermopsis turcica, Liquidambar orientalis ve Sideritis amasiaca) mi̇neral madde i̇çeri̇kleri̇ni̇n ICP-OES ile beli̇rlenmesi̇
Determination of some endemic species' (Centaurea tchihatcheffii, Thermopsis turcica, Liquidambar orientalis and Sideritis amasiaca) mineral content by ICP-OES
  1. Tez No: 382375
  2. Yazar: GÜLŞEN YILDIRIM ŞENYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LAÇİNE AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, endemik bitki türlerinden sevgi çiçeğinin (Centaurea tchihatcheffii L.), eber sarısının (Thermopsis turcica Kit Tan, Vural & Küçüködük), sığla ağacının (Liquidambar orientalis) ve Amasya dağ çayının (Sideritis amasiaca) İndüktif eşleşmiş plazma-optik emisyon spektroskopi (ICP-OES) cihazı ile biyoelement içerikleri belirlenmiştir. Verilere göre bor minerali sadece Centaurea Tchihatcheffii bitkisinde bulunmaktadır. Sodyum içeriği dört bitki türünde de yeterli miktarda, demir miktarı fazla veya yeterli bulunmuştur. Bitkilerin mangan içerikleri düşük, çinko eksikliği sadece Sideritis Amasiaca bitkisinde görülmüştür. Çalışmada kullanılan bitkilerin tümü endemiktir. Sadece ülkemizde yetişen bu bitkilerin kullanılmasından elde edilecek fayda sadece ülkemize ait olacaktır. Bu endemik türlerin önemli biyoelement içeriklerine sahip olduğu görülmüştür. Bu türlerin özellikle içerdikleri esansiyel elementler nedeniyle fitoterapi çalışmalarında kullanımları da olasıdır. Bu türlerin neslinin tükenmesini önlemek adına uygun yetiştirme koşullarının belirlenmesi ve gen bankası oluşturulmasına yönelik çalışmalar yapılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, bioelement ingredients of plant species that are endemic for Turkey, Centaurea tchihatcheffii L., Thermopsis turcica Kit Tan, Vural & Küçüködük, Liquidambar orientalis and Sideritis amasiaca, are identified by Inductively couple plasma-optical emission spectroscopy (ICP-OES) device. When measured values were checked out, it was seen that boron mineral was only existed in Centaurea Tchihatcheffii. Enough amount of sodium content was detected in four plant species. Amount of iron in plant species was observed both excessive and adequate. While Manganese contents of the plants were detected in poor amount, deficiency of zinc was only seen in plant Sideritis Amasiaca. Whole plants used in this research are endemic. On the grounds that this endemic species exist only in Turkey, profits to be get from using of this plants will belong to our country. It has been observed that these endemic species have considerable bioelement ingredients. It is also possible to use these species in phytotherapy works due to ingredients of essential elements. The appropriate growing conditions should be determined in order to prevent the extinction of these species, and gene bank for these species should be established.