Çoklu otomatik kılavuzlu araçlar ile rota planlarının tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of multiple automated guided vehicles and route plans
- Tez No: 382377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Endüstrinin gelişmesi ile birlikte üretilen ürünün depolanması, istenildiğinde depodan tekrar geri alınması ve stok takibi büyük önem taşımaktadır. İşletmelerde depolamanın ve sevkiyat yönetiminin etkin bir şekilde uygulanabilmesi, akıllı depo sistemi veya depo yönetim sistemi ile mümkün olmaktadır. Bu çalışmada serbest hareket edebilen kablosuz kontrol sistemi, kolay değiştirilebilir güzergâh sistemi ile malzemelerin hassas, doğru ve hızlı bir şekilde taşınmasını, depolanmasını içeren bir model tasarımı planlanmaktadır. Yapılacak olan bu çalışmayla sistem, nesneyi (palet, sepet, koli vb.) üzerine entegre edilen kamera ile algılayıp görüntü işleme metoduyla tanıyacaktır. Nesnenin bulunduğu konumdan, tanımlı olan konuma taşıma işlemi yapılacaktır. Aynı zamanda bu sistem, bilgisayar ortamında kablosuz kontrol sistemleri ile uzaktan kontrol edilecektir. Böylelikle, sistemi yöneten bir personel dışında, herhangi bir insan kaynağına ihtiyaç duyulmadan, tam otomatik, işe ve ihtiyaçlara uygun, oldukça hızlı bir şekilde operasyonların gerçekleştiği depolama işlemleri yapılacaktır. Prototipi yapılacak olan sistem mekatronik eğitimi için, örnek bir model olacak ve üniversitemiz bünyesinde daha sonra yapılacak olan robotik projelere bir basamak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Storage of the product produced in conjunction with the rapid development of the industry taking back from the warehouse on demand and inventory tracking is of great importance. In businesses, effective implementation of the management of storage and shipping is possible with intelligent storage system or warehouse management system. In this study, a wireless control system capable of moving freely and easily changeableroute system with a flexible material, precise and rapid transportation, storage is planned to design. System which will be held in this work, detects and recognizes the object (pallets, baskets, parcels, etc.). with using a camera integrated image processing method. Transport operations will be performed from the first position of the object to the defined location of the object. On the other hand this system is going to be controlled via wireless control system remotely. Thus, there is no need to personnel resource without a person who manages the system. Storage processes is going to be done by fully automated systems which are pretty rapid and compatible for work and needs. Which will be the prototype of this system will be an exemplary model for the education of mechatronics and robotics projects which will be held later at the universities will create a step.