Development of a fuel injection method and design of a special injection device for use in a diesel engine
Dizel motorlar için yeni bir enjeksiyon metodu geliştirilmesi ve özel enjeksiyon cihazı tasarımı
- Tez No: 382384
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Motor tarafından yayılan zehirli egzoz gazlarının oluşumunda ve motorun veriminde silindir içi yanmanın büyük bir etkisi vardır ve dizel motorlarda yanma büyük ölçüde yakıt püskürtülmesi işlemiyle kontrol edilir. Bu açıdan püskürtme işleminin uygun bir şekilde kontrol edilmesi çok büyük önem taşır. Günümüzde kullanılan enjektörlerde, yakıt sıkıştırılmış ve yüksek sıcaklığa çıkarılmış yanma odasındaki havanın içine aniden püskürtülür. Bu durum ani basınç yükselmelerinden kaynaklanan düzensiz yanmaya ve yüksek emisyon oluşumuna sebep olur. Yanma sırasında açığa çıkan ısı yayılımını kontrol altına alabilmek için yakıtın küçük parçacıklara ayrılması (atomizasyonu) çok önemlidir. Dizel motor enjektörlerinde havanın kullanılması yakıt atomizasyonunu arttırarak tüketilen yakıtın tam yanmasını sağlayacak yakıt ekonomisini arttıracak ve emisyonları düşürecektir. Bu tezin amacı dizel motor için havayla yakıtın kendi içerisinde en uygun oranlarla karışmasını sağlayarak yanmayı iyileştiren özel bir enjeksiyon sistemi geliştirmektir. En uygun hava yakıt oranının ve basıncının belirlenmesi için püskürtme işleminin simülasyonu ANSYS programının FLUENT aracı kullanılarak yapılmıştır. Uygun koşullar belirlendikten sonra püskürtme işlemi hızlı kamera kullanılarak gözlemlenmiş ve elde edilen sonuçlar simülasyonla elde edilen sonuçlarla kıyaslanmıştır. Son olarak günümüz enjeksiyon sistemlerinde hava kullanımının motor performans değerlerine ve emisyonlarına olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Combustion in the cylinder of a diesel engine is a vital parameter which effects efficiency of the engine and the toxic exhaust gasses created by the engine and combustion is controlled greatly by fuel injection process in a diesel engine. Therefore, proper control of fuel injection process has a great importance on combustion. Atomization of the fuel is also crucial in order to arrange heat release rate during combustion. With the known injection devices, the fuel is suddenly injected into the air in the combustion chamber that is heated to a high temperature and is under pressure. This causes an irregular combustion with the consequence of a step increase in pressure and high emission. There are number of advantages of air utilization in today's diesel engine injectors, such as increasing fuel atomization levels, providing fuel economy by enhancing complete combustion diesel fuel, and as a result lowering of engine emissions. Therefore the aim of the thesis is to develop an air assisted injection device for use in a diesel engine which improves combustion of the diesel engine by mixing air and fuel inside itself at optimum ratio. In order to determine optimum air fuel ratio and operation pressure, FLUENT tool of the ANSYS program was used. Examination of the injection process by using of a high speed camera and comparison of the obtained results with the simulation results were realized after determining optimum conditions. Finally the effects of air utilization in a common diesel injector on the engine performance values and exhaust emissions were explored.