Nonhodgkin lenfomalı bireylerde paraoksanaz polimorfizmi ve paraoksanazin aktivitesinin belirlenmesi
Determination of paraoxanase gen polymorphism and paraoxanase actvity in non-hodgkin lymphoma patients
- Tez No: 382383
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİDE YÜCEBİLGİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışma 93 NHL(nonhodgkin) hasta bireyler ile 93 sağlıklı bireylerin genotiplerini polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemini kullanarak realtime cihazıyla PON1 polimorfizmlerini belirlemek. Elde edilen verileri Ki-kare ve Fisher's exact testi kullanarak, NHL'li hasta grubu ve kontrol grubunda PON1 Q192R ve PON1 L55M polimorfizmleri istatistiksel olarak anlamlı fark olup olmadığı amaçlanmaktır. Hasta ve kontrol grubunda Q ve R allel frekansları açısından da anlamlı fark bulunmamıştır (P=0.912). Hasta grubunda R alleli kontrol grubundan daha fazla bulunmuş olup, kontrol grubunda ise Q alleli hasta grubundan daha fazla tesbit edilmiştir. L55M polimorfizmleri açısından hasta ve kontrol grupları arasında istatiksel fark bulunamamıştır (P=0.26). Hasta grubunda kontrol gurubuna kıyasla L alleli daha fazla bulunmuş ve hasta ve kontrol grubunda Q ve R allel frekansları açısından da anlamlı fark mevcut değildi (P=0.388).Sonuç olarak NHL bireyler ile kontrol grubu arasında PON1 Q192R polimorfizmi için farklılık olmadığı belirlenmiştir. Bu sonuç bize R allelinin NHL'de koruyucu bir etken olabilecegini düsündürmektedir ve buna göre NHL ile PON1 L55M polimorfizmi arasında bir iliski olmadığı görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
For this purpose, Using PCR (polymerase chain reaction ) method genotypes 93 healthy individuals with 93 patients individual NHL determine with RealTime device. The Chi-square and Fisher's exact test during the evaluation of data was used. In control group and NHL patients was not significant difference in terms of statistically of Q192R and PON1 L55M polymorphism. Patients and in the control group was not available significant differences in terms of Q and R allele frequencies(P=0.912). R allele in the patient group was higher than the control group.it was detected more than Q allele in control group. L55M polymorphisms is not found statistical difference between patients and controls (P=0.26). İn the patient group compared to control group found higher L allele. In Patients and control group was not available a significant difference in terms of Q and R allele frequencies(P=0.388). As a result of this study, between NHL with control groups did not differ for the PON1 Q192R polymorphism and to be higher in the patient group according to the control of R allele, while the Q allele was shown to have a lower rate of allele of Q was shown to have a lower proportion.