Güneş panel sistemi için farklı bir metod geliştirilmesi
Improving a different method for solar panel system
- Tez No: 382484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK MISIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Güneş pillerinin ilkeleri incelenerek yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi hakkında istatistiksel bilgiler değerlendirilecek, ayrıca güneş pilleriyle ilgili deneysel çalışma yapılıp farklı method uygulanarak bir sistem geliştirilecektir. Tezin birinci kısmında güneş enerjisi ve güneş ışınlarının dünyaya olan etkileri incelenecek.İkinci bölümde güneş pillerinin tarihsel gelişimi, maddesel yapısı, çalışma prensibi üzerinde durulacak.Üçüncü bölümde güneş pillerinin çeşitleri açıklanacak. Dördüncü bölümde güneş pillerinin verimlilikleri anlatılarak kullanım alanları belirtilecek. Beşinci bölümde güneş pillerinin çalışmasını etkileyen dış faktörler üzerinde durulacak.Bu faktörlerden biri olan foto açısal etki deneysel çalışma yapılarak incelenecek.Yapılan bu deneysel çalışma sonucunda elde edilen veriler kullanılarak ışık açısına bağlı olarak güneş pilinin akım ve gerilim değişim grafikleri elde edilecek ve bu doğrultuda bir makine sistemi geliştirilecek..Altıncı bölümde güneş pilleriyle ilgili önemli istatistiksel bilgiler derlenerek sunulacak .Son bölümde ise yenilenebilir enerji kullanımı, gelecek için alınan önlemler hakkında genel bir değerlendirme yapılacak.
Özet (Çeviri)
Principles of solar cells are investigated, statistical data about the solar energy as a renewable energy form is treated, and experimentation with solar cells are performed. The first chapter provides a general treatment of the solar energy and the effects of sunlight to the earth. The second chapter includes historical development and operation principles of solar cells together with photovoltaic effect. The third chapter is about the variations of solar cells. The fourth chapter covers the efficiency of solar cells and their utility areas. The fifth chapter expesses the external factors influencing the operation of solar cells. One of these factors, namely photo angular effect is experimented and the data obtained are provided as graphics. In the six chapter some important statistical data are obtained and provided about the solar cells. An overall evaluation is made in the last chapter regarding the utility of renewable energy and the measures to be taken.