Yabancı atomlu ve yabancı atomsuz çok katmanlı küresel kuantum noktalarında enerji durumlarının ve radyal olasılık yoğunluğunun incelenmesi
Investigation of the energy states and the radial probability distributions in multilayered spherical quantum dot with and without an impurity
- Tez No: 382485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada çok katmanlı küresel kuantum noktasında yabancı atom yokken ve varken enerji seviyeleri ve radyal olasılık yoğunlukları hesaplanmıştır. Etkin kütle yaklaşımıyla hesaplamalarda kullanılan teknik dördüncü derece Runge-Kutta nümerik yöntemidir. Çok katmanlı küresel kuantum noktaları sonsuz ve sonlu potansiyellere sahip olarak düşünülmüştür. Çok katmanlı sonsuz küresel kuantum noktalarında basamak sayısının ve kalınlıklarının enerji durumlarının hesaplanmasında önemli rol oynadığı bulunmuştur. Çok katmanlı sonsuz küresel kuantum noktalarında basamak kalınlığı arttırılırsa sonsuz küresel kuantum nokta davranışı gösterir. Çok katmanlı sonlu küresel kuantum noktalarında enerji durumları ve radyal olasılık dağılımlarının nokta yarıçapına ve bariyer kalınlığına bağlı olduğu görüldü. Çok katmanlı sonlu küresel kuantum noktalarında tabaka sayısının artmasıyla enerji değerleri azalır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the energy levels and the radial probability distribution of an electron in the absence and presence of an impurity have been calculated in multilayered spherical quantum dots. Via effective mass approach, the technique used in calculations is the fourth degree Runge-Kutta numerical method. The multilayered spherical quantum dots are considered having both infinite and finite potentials. It has been found that the number of steps and their thicknesses play an important role on the energy states in the multilayered infinite spherical quantum dots. If the thickness of the layer is increased the dot displays the behavior of the infinite spherical quantum dot. The energy levels and the radial probability distribution in multilayer finite quantum dot have been found to be dependent on the radius of inner dot together with barrier thicknesses. In multilayered finite spherical quantum dot, the energy values decrease with the increase of the number of layers.