Atık su arıtma tesislerinde enerji tüketiminin enerji optimizasyonu ile azaltılması
Reducing energy consumption with energy optimization of waste water treatment plants
  1. Tez No: 382495
  2. Yazar: FATİH ONUR KEBİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada atık su arıtma tesislerinin genel yapısı ve son yıllarda en yaygın atık su arıtma proseslerinden aktif çamur prosesi ile çalışan İskenderun Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi incelenmiştir. Bu tesiste kullanılan ekipmanların yapısı, adetleri, motor güçleri, çalışma sıklıkları, çalışma saatleri ve yol verilme yöntemleri tespit edilmiştir. Tesisin ve tesise ait 7 adet istasyonun enerji tüketim değerleri ile giriş suyu debi değerleri kayıt altına alınmıştır. Ayrıca tesisteki SCADA sisteminin işleyişi incelenerek tesisin kontrol mekanizması da incelenmiştir. Elde edilen veriler toplandıktan sonra tesis ve istasyonlar bölge bölge ayrılıp çalışma yapısı benzer veya aynı olan ekipmanlar bir arada incelenmiştir. Tez kapsamında tesis ve istasyonlardaki terfi pompalarının optimum enerji tüketimiyle çalışmalarına ilişkin pompalar belli oranlarda küçültülüp laboratuvar ortamında model deneyler de yapılmıştır. Deneylerden elde edilen veriler ile mevcut sisteme ait veriler yardımcı programlar ile sayısal olarak analiz edilerek optimize edilen sistemin geçerliliği araştırılmıştır. Bu çalışma sonunda, deneylerden ve sayısal analizlerden elde edilen bulgulara dayanarak verilerin mevcut ve yeni inşa edilecek olan arıtma tesislerinde ve benzer ekipmanların kullanıldığı farklı işletmelerde uygulanabilirliği tartışılmıştır. Bu çalışma ile hedef, arıtma tesislerindeki ve farklı işletmelerdeki terfi pompalarının enerji tüketimlerini minimum değerlere ulaştırarak Türkiye'de ve dünyada enerji açığının enerji verimliliği ile karşılanmasına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this tutorial, beside a general structure of waste management systems, especially Iskenderun municipality waste treatment facility with it's sludge cleaning process which is most widely-used recently came up for review. Our survey also comprehend at the followings; -Motor Powers and how often their usage? Proper times of working. Substitution methods from one to another. Our survey provided that energy consume quantity and input water flow of waste treatment facility including it's seven upgrade pumping station located in different areas. Beside, working system of SCADA is checked-up simultaneously with control system of facility. At the end all systems of facility is gone up for review. And after having all parameters of system, the facility including seven upgrade pumping stations are distinguished according to their proper regions and equipments of which are taken under focus in order to put them for proper Works. The thesis statement also assume the management of affairs such as active promoted pumps in the facility and seven stations, optimum energy consumption are proportional scaled down to the minor degree and furthermore, model experience ratings of them are measured in the laboratory. Results of the laboratory and already facility degrees are analyzed with auxiliary programs to investigate currency of optimized system. Finally, applicable of parameters are discussed for new established waste treatment facilities and in different ones where similar equipments are being already used. The aim of this survey is to settle the energy casual deficit by means of reducing upgrade pumps energy consumption at the minimum level in waste treatment facilities and other establishments in Turkey and in all over the World in order to contribute energy productivity.