Soya ekstraktının gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) cinsiyet dönüşümü ve büyüme üzerine etkisi
Effects of soy extract on sex reversal and growth performance in the rai̇nbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792)
- Tez No: 382496
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Biotechnology, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) soya ekstraktının cinsiyet dönüşümü ve büyüme performansı üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Besin kesesini yeni tüketmiş ortalama başlangıç canlı ağırlıkları 0,123±0,03g olan 14 günlük Oncorhynchus mykiss yavrularına yeme katma yöntemi ile üç farklı konstrasyonda soya ekstraktı (0, 20, 40, 60 mg/kg) uygulaması 60 gün süre ile uygulanmıştır. Soya ekstraktının cinsiyet dönüşümü üzerine etkisi 125 günlük süre sonunda incelenmiştir. Araştırma sonucunda, istatistiksel anlamda en iyi dişileştirme oranı %75 ile 60 mg/kg soya ekstraktı içeren grubunda tespit edilmiştir. Bunu sırasıyla %66,67 ile 40 mg/kg soya ekstraktı içeren grup ve %60 ile 20 mg/kg soya ekstraktı içeren grup takip etmiştir. 60 günlük deneme sonunda yapılan istatistiksel analizler sonucunda, gökkuşağı alabalıklarında canlı ağırlık kazancı 2,67±0,19 g ile 60 mg kg-1, spesifik büyüme oranı 5,22±0,17 g ile 60 mg kg -1, yem değerlendirme oranı 0,95±0,07 g ile 60 mg kg-1 ve yaşama oranı 97,95±0,39 g ile kontrol grubunda tespit edilmiştir. Sonuç olarak, soya ekstraktının gökkuşağı alabalıklarında cinsiyet dönüşümü üzerine olumlu yönde etki ettiği ve tek cinsiyetli dişi populasyonların eldesinde kullanılabileceği sonucu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of soy extract on sex reversal and growth performance of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) were investigated. Different concentrations (0, 20, 40, 60 mg/kg) of soy extract were administered by fed of 14 days newly hatched larvae (0,123±0,03g) 60 days then fed treatments. Soy extract sex reversal effect for the later 125 days. At the end trial, the highest sex revelsal (75%) 60 mg/kg soy extract treatment groups. This respectively, sex revelsal (66,33%) 40 mg/kg soy extract treatment, (60%) 20 mg/kg soy extract treatment followed. As a result of the statistical analysis, rainbow trouts the highest values of weight gain (2,67±0,19g) 60 mg/kg soy extract treatment groups, specific growth rate (5,22±0,17g) 60 mg/kg soy extract treatment groups food conversion range (0,95±0,07g) 60 mg/kg soy extract treatment groups and the highest survival rates (97,95±0,39g) were control groups. These results showed that soy extract produce monosex female populations.