Hatay bölgesinde yetişen çeşitli Verbascum türlerinin bazı kimyasal ve biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some chemical and biological properties of various Verbascum species growing in Hatay
  1. Tez No: 382513
  2. Yazar: HATİCE DANAHALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YENER TEKELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Hatay bölgesinde yetişen biri endemik yedi farklı Verbascum türünün antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri, fenolik içerikleri, yağ asidi içerikleri ve toplam saponin miktarları belirlenmiştir. İncelenen türler; V.antiochium, V.caesareum, V.gaillardotii, V.galilaeum, V.pinetorum (endemik), V.sinuatum ve V.tripolitanum'dur. Toplam fenolik madde miktarları Folin-Ciocaltaeu yöntemi ve fosfomolibdat yöntemi olmak üzere iki farklı yöntemle tayin edilmiştir. Antioksidan özelliklerini belirlemek için kullanılan diğer yöntemler DPPH serbest radikal süpürme yöntemi, FRAP Fe+3 indirgeme metodu, CUPRAC metodu ve β-karoten-linoleik asit emülsiyon yöntemidir. Antimkrobiyal etkileri 2 Gram pozitif bakteri (Staphylococcus aureus, metisiline dirençli S. aureus), 2 Gram negatif bakteri (Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli) ve 1 maya türüne (Candida albicans) karşı mikrodilüsyon broth metodu ile test edilmiştir. Fenolik madde içerikleri HPLC, yağ asitleri GC-FID ile tespit edilmiştir. Toplam saponin içerikleri ise aescin ve diosgenin standartları kullanılarak belirlenmiştir. Toplam fenolik içeriği en yüksek tür V.tripolitanum (85,4 mg GAE/g bitki), en düşük tür ise V.sinuatum olarak (24,1 mg GAE/g bitki) belirlenmiştir. β-karoten-linoleik asit emülsiyon yöntemi dışında diğer antioksidan aktivite analizlerinde de en güçlü aktiviteye sahip tür V.tripolitanum, en düşük aktiviteye sahip olan tür ise V.sinuatum olarak tespit edilmiştir. E.coli, S.aureus, MRSA ve C.albicans'a karşı türlerin aktivitelerinin aynı olduğu, P.aeruginosa'ya karşı ise V.antiochium ve V. gaillardotii'nin diğer türlerden daha etkili olduğu belirlenmiştir. HPLC analizleri ile türlerin başlıca fenolik bileşenlerinin ferulik asit ve quersetin olduğu saptanmıştır. Yağ asitleri analizi sonucunda V.gaillardotii dışında diğer altı türün yağ asidi bileşiminin birbirine benzediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the antioxidant and antimicrobial properties, phenolic compositions, fatty acid compositions and total saponin contents of seven Verbascum species including an endemic type grown in Hatay were determined. The investigated species were V.antiochium, V.caesareum, V.gaillardotii, V.galilaeum, V. pinetorum (endemic), V.sinuatum and V.tripolitanum. Total phenolic contents were determined by two different methods; Folin-Ciocaltaeu method and phosphomolidenum method. The other methods used to define antioxidant properties were free radical scavenging (DPPH) assay, ferric ion reducing power (FRAP), cupric reducing antioxidant capacity (CUPRAC), and β-carotene-linoleic acid emulsion method. The antimicrobial effects of the Verbascum species were tested by the microdilution broth method against two Gram-positive bacterias (Staphylococcus aureus, Methicillin-resistant Staphylococcus aureus), two Gram-negative bacterias (Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli) and one kind of yeast (Candida albicans). The phenolic substances that were contained in the Verbascum species determined by HPLC. The fatty acid compositions were determined by GC-FID. Total saponin contents were determined with the standard saponins aescin and diosgenin. V.tripolitanum was the species that has the highest total phenolic content, while V.sinuatum was the species that has the lowest total phenolic content. Also, V.tripolitanum was the most active species and V.sinuatum was the less active species in the other antioxidant activity assays accept β-carotene-linoleic acid emulsion method. All the Verbascum species tested showed the same activity against E.coli, S.aureus, MRSA and C.albicans, V.antiochium and V.gaillardotii were found to be more effective than the other species against P. aeruginosa. It was determined that the mainly phenolic components were ferulic acid and quercetin by HPLC analysis. It was determined that the fatty acid compositions of the all species have been found to be similar to each other accept V.gaillardotii.