Yayladağı, Kışlak (Hatay) ve Suriye sınırı arasındaki bölgenin bitki sosyolojisi ve ekolojisi yönünden araştırılması
Study of the regi̇on wi̇thi̇n Yayladağı, Kışlak (Hatay) and Syri̇a i̇n terms of plant ecology and soci̇ology
  1. Tez No: 382514
  2. Yazar: ERDİNÇ OĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN OCAKVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma alanı, Akdeniz Bölgesinin Hatay iline bağlı Yayladağı ilçesi sınırları içerisindedir. Yayladağı, bitki coğrafyası bakımından Akdeniz floristik bölgesine, Davis'in kareleme sistemine göre de C6 karesine dahildir. Araştırma alanı Türkiye'nin en güney noktası ve Suriye'ye uzun bir sınırı olmasından dolayı çok önemli bir konumdadır. Araştırmadaki amaç, bölgenin vejetasyonunun durumu, sürekliliği ve alandaki mevcut bitki birliklerinin yapısı ile çevre olan ilişkilerinin ortaya konulmasıdır. Alanda bitki örtüsünü etkileyen şartlar, iklim, toprak ve biyotik faktörlerdir. Araştırma alanından, floristik kompozisyon ve sinüzya bakımından frigana, maki ve orman vejetasyonu olarak kabul edilen ait 11 bitki birliği tanımlandı. Bitki birlikleri klasik Braun-Blanquet (1932) nin“Floristik Sistem”metoduna göre analiz edilerek kendi karakter türleriyle tanımlandı. Birliklerin sintaksonomik kategorilerinin yanı sıra bitki-iklim-toprak arasındaki ilişkileri de ekolojik olarak açıklanmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Research area is located within Yayladağı, inside Hatay in the region of Mediterranean. Yayladağı is included in floristic zone in terms of plant geography while C6 square according to the system of Davis Quadrature. The research area has a major location since it stands in the southest part of Turkey and has a quite long border to Syria. The purpose of the study is to present vegetation state of the area, its continuity and its relation with surrounding along with structure of existing plants on the zone. Conditions affecting vegetation in the area are such factors as climate, soil and biotic ones. 11 plants acknowledged as frigana, maquis and forest vegetation as of floristic composition and sinusia have been identified out of research area. Plants were identified with their own characteristic species as analyzed according to method of“Floristic System”by classical Braun-Blanquet (1932). The relations of the plants among plant-climate-soil as well as syntaxonomical categories were tried to explain ecologically.