Bilgisayar oyunlarında çevre tasarımı
Environmental design in computer games
  1. Tez No: 382542
  2. Yazar: ÇAĞRI ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Peyzaj Mimarlığı, Science and Technology, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İçinde bulunduğumuz bilgi çağının en yaratıcı, dinamik ve interaktif dijital formu olan bilgisayar oyunları, özellikle son dönemde kaydettiği görsel ve işitsel gelişmelerle oyun amacının ötesine geçen sanal dünyalara dönüşerek, çok daha fazla dikkate alınması gereken bir mecra olduğunu ispatlamıştır. Bu yeni sanat formu, bilgisayar teknolojilerinin ve pazarının nabzını tutmaktan, sinemanın yeni ilham perisi olmaya kadar birçok teknolojik ve disiplinler arası sorumluluğu bünyesinde barındırmaktadır. Bilgisayar oyunlarının gerçekçi olmak adına mimari tasarım ilkelerini kullandığı gibi yeni mecralarla ortak çalışmalar ve anlayışlar içinde olan günümüz peyzaj mimarlığının da bilgisayar oyunları ve olanaklarından faydalanıyor olması gerekmektedir. Peyzaj mimarlığının tasarım kökenli bir disiplin oluşu, her zaman için diğer tasarım alanlarıyla kesişimler ve birleşimler göstermesine olanak tanımıştır. Bu bağlamda, bilgisayar oyunlarını ve potansiyellerini tanıtmak, tasarım süreçleri bakımından peyzaj mimarlığı disipliniyle nasıl örtüştüğüne tanık olmak, mimari tasarım ilkelerini nasıl kullandığını analiz etmek ve peyzaj mimarlığının bilgisayar oyunlarını nasıl bilgi çağıyla arasında bir köprüye dönüştürebileceğini keşfetmek için yapılan çalışma, oldukça önemli konulara temas etmektedir. Bu çalışmada; bilgisayar oyunlarında oluşturulan sanal çevrelerin tasarlanma süreci, önemi ve dünyadaki örnekleri incelenerek ortaya konulmaya çalışılmış ve peyzaj mimarlığı açısından irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Computer games which are the most creative, dynamic and interactive digital form of in our time; have proved to be considered much more than before. They are transformed into the virtual world of the game that goes beyond the purpose with visual and auditory development. This new art incorporates computer technology, inspirits for movies, technological and interdisciplinary responsibility. Computer games use architectural design principles to be realistic behalf. So it is important for landscape architecture to use computer games and facilities because of its effectiveness in visual perception. Landscape architecture is a discipline originated in the landscape design. So this is offer opportunities for landscape architecture to integrate and intersect with other design fields. This study is very important to contact on the subjects of: introduction of computer games and their potential, knowledge how to overlap with the discipline of landscape architecture in terms of the design process, analyzing how to use in architectural design and integrate landscape architecture with computer games. The aim of the study, tried to expose the process designed of virtual environments in computer games, importance and examining examples in the world and examination in terms of landscape architecture.