Su örneklerinde östrojenik hormon tayininde yeni örnek hazırlama tekniklerinin uygulaması
Application of new sample preparation techniques for detection of estrogens in water matrixes
- Tez No: 382552
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NİL ERTAŞ, PROF. DR. İLGİ KAPDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yıllarda, kronik ve akut toksisiteye neden olan birçok kimyasal çevreye salınmaktadır. Bu kimyasalların birçoğu memelilerin hormonal fonksiyonları üzerinde bozucu etki göstermektedir. Bu kimyasallar, endokrin bozucu bileşikler, olarak bilinirler ve steroidleri, pestisitleri, farmasotikleri, kişisel bakım ürünleri ve endüstriyel kimyasalları içerir. Özelikle, sentetik hormonların çok düşük derişimleri bile, suda yaşayan organizmalar üzerinde, çift cinsiyetlilik, üremenin azalması, dişileştirme gibi endokrin bozucu etki gösterir. Bu tezin amacı, östrojenik hormonların su örneklerinde kütle spektroskopisiyle eşleşmiş sıvı kromatografi yöntemiyle (LC-MS/MS) tayinine yönelik seçimli, duyar ve zahmetsiz bir analitik yöntem geliştirmede, önderiştirme tekniklerinin denenmesidir. Bu çalışma kapsamında, katı faza mikro özütleme (SPME) ve katı faza özütleme (SPE) yöntemleri sulu örneklere estron (E1), estradiol (E2), estriol (E3) ve 17-etinilestradiol (EE2) katımları yapılarak, denenmiştir. SPME yönteminde denenen fiberler içinde en iyi yanıtlar CW/DVB ile alınmıştır. SPE yöntemiyle ise daha iyi sonuçlar elde edilmiş ve bütün östrojenler için, sinyal kazancı yaklaşık 1000 kat olarak hesaplanmıştır. Bu yöntemle belirtme alt sınırları E1, E2, E3 ve EE2 için sırasıyla, 0.008, 0.025, 0.241, 0.079 ng L-1 olarak belirlenmiştir. Geniş bir aralıkta doğrusal kalibrasyon grafikleri ve çeşme suyu örnekleri için yüksek gerikazanım değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, a large number of chemicals with acute and chronic toxicity, mutagenicity or carcinogenic effects have been released into the environment. Most of these compounds interferes normal hormonal functions of mammalians. These groups of chemicals are known as endocrine disrupting compounds (EDCs) and consist of steroids, pharmaceuticals, personal care products, industrial chemicals and pesticides. Synthetic estrogens, in particular, are the most important chemicals. Even at sub nanograms per liter (ng/L), concentrations level, stereoidal hormones can have endocrine-disrupting effects on aquatic organisms, such as decreased fertility, feminization, and hermaphroditism and humans influence the reproductive and immune systems. The aim of this thesis, examination of new preconcentration methods for sensitive, selective, non-laborous determination of estrogenic hormones in aqueous samples by liquid chromatography hypnated with mass spectroscopy(LC-MS/MS) technique. In this study Solid Phase Micro Extraction (SPME) and Solid Phase Extraction (SPE) method were tested upon spiking of estrone (E1), estradiol (E2), estriol (E3), 17-ethinylestradiol (EE2) into aqueous samples. Among the SPME fibers currently available, CW/DVB sorbent has given the best results. Better results were obtained with SPE method where the signal gain was calculated as around 1000 fold. The detection limits were found 0.008, 0.025, 0.241, 0.079 ng/L for E1, E2, E3 and EE2, respectively. In addition, a wide linear range calibration graphs were drawn and satisfactory recoveries was obtained for all hormones for tap water samples.