Tek asparaginaz molekülü içeren nanopartiküllerin hazırlanması
Preparation of nanoparticles containing single asparaginase molecule
- Tez No: 382554
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Asparaginaz, bir anti-kanser madde olarak kullanılabilen önemli bir enzimdir. Fakat asparaginazın vücut içerisinde alerjik reaksiyonlara karışma ihtimali ve hızla denatüre olma ihtimali düşünüldüğünde terapötik olarak kullanımı geliştirilememiştir. Kapsüllenmiş enzimler, serbest enzimlere göre daha stabil olduğu tespit edilmiştir. Enzimin kapsüllenmesi enzimin stabilitesini kuruduğu gibi onu koruyarak vücudun bağışıklık tepki sistemi arasındaki etkileşimi sınırlandırmış ve bu sorunların üstesinden gelmiştir. Bu çalışmada; enkapsüle edilmiş terapötik enzimin uygulama potansiyeli için geçerliliği olan bir çalışma rapor ettik. Çeşitli birçok enzime uygulanabilecek olan bu yolla, çözünebilir enzim nanopartiküllerinin aktif formda hedef bölgeye taşınmasında ve metabolik etki yaratmasında kritik bir avantaj sağlanmaktadır. Bu amaçla, rekombinant E. coli L-asparagin amidohidrolaz (EC 3.5.1.1; asparaginaz) üretilmiş ve karakterize edilmiştir. Aktif tek enzim nanopartikülleri (SEN), hidrofilik poliakrilamid ağlar içine nano boyutta enkapsülasyon metoduyla geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Asparaginase is an important enzyme used as an anti-cancer compound. The possibility of allergic reaction against enzymes and quick decomposition of enzymes prevented the development of the usage of enzymes as therapeutically. Encapsulated enzymes have been found to be more stable when compared to the free enzymes. Encapsulation of the enzyme can overcome these problems by restraining the interaction between the enzyme and the immune response system of the body, and by stabilizing and protecting the enzyme. Here we report a feasibility study for application potential of encapsulated therapeutic enzyme. By this way, which can be applied to various enzymes, provide critical advantage on carrying soluble enzyme nanoparticles to target area in active form and creating metabolic influence. For this aim recombinant E. coli L-asparagine amidohydrolase (EC 3.5.1.1; asparaginase) is produced and characterized. Active single enzyme nanoparticles (SEN) were developed with the method of nanosized encapsulation in hydrophilic polyacrylamid network.